Answer: 13.722 km ; or, write as: 13 13/18 km .
___________________________________________________
Explanation:
___________________________________________________
Area = Length * width ;
___________________________________________________
or, write as: A = L * w ;
________________________
Given: A = 247 km² ;
L = 18 km ;
w = "y" ;
________________________
Find: "y"
______________________________
A = L * w ;
______________________________
Plug in our values:
______________________________
247 km² = 18 km * "y" ; solve for "y" (in units of "km") ;
_____________________________
18 y = 247 ;
___________________________________________________________
Divide each side of the equation by "18"; to isolate "y" on one side of the equation; and to solve for "y" :
___________________________________________________________
18 y / 18 = 247 / 18 ;
_____________________________________________
to get:
_____________________________________________
y = 13.7222222222222222...... km ; round to: 13.722 km
or; y = 13 13/18 km .
_______________________________________________
Answer:
She used a 20, 10, 5, and 1, she also used a quarter, nickel, and 2 pennies
Step-by-step explanation:
Answer:
Should be 4.0(Not sure tho. my thought process is complicated but to me it makes sense)
Step-by-step explanation:
If y=10 and x =2.5, if y were to = 20, then x would equal 5. so you take that ratio, and say 6 is 3/5's the way to 10, so you also divide 2.5 by 3/5
you get 1.5, you add that to x already and you get 4.0
so if y=16, x should =4.0
Answer:
6.25n + 3.50
$34.75
Step-by-step explanation:
Break down the important information given in the problem.
The one-time delivery fee is 3.50. This is only paid one time an never again, making it the <u>constant</u>, a number that does not change.
Each lunch costs 6.25. This amount will increase depending on how many times Mr. Jackson orders lunches, "n" times. This number is the <u>rate</u> because it changes. The rate is attached to the variable.
If you add the amounts together, that is the total cost of ordering lunches.
6.25n + 3.50
(Reember expressions do not have the equal sign).
To find the cost of ordering 5 lunches, use the expression. Substitute "n" for 5 because "n" represents the number of lunches ordered.
6.25n + 3.50
= 6.25(5) + 3.50 Simplify by multiplying 5 and 6.25
= 31.25 + 3.50 Add the two values
= 34.75 Total cost of 5 lunches
Therefore the cost of ordering 5 lunches is $34.75.
1.

so

Answers B and D.
2.

Answer D.
3.
The same as point 2. Answer D.
4.
Answer C.