1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rudiy27
3 years ago
9

A manufacturer of golf clubs makes a profit of $50 per set on a model A set and $55 per set on a model B set. Daily production o

f the Model A clubs is between 20 and 50 sets, inclusive, and that of the model B clubs is between 10 and 30 sets, inclusive. The total daily production is not to exceed 50 sets. How many sets of each model should be manufactured per day to maximize the profit?
Mathematics
1 answer:
topjm [15]3 years ago
4 0

Answer:

  • 30 sets of model B
  • 20 sets of model A

Step-by-step explanation:

To maximize profit, the greatest possible number of the most profitable item should be manufactured. Remaining capacity should be used for the less-profitable item.

Up to 30 of model B, which has the highest profit, can be made each day. The remaining amount (20 sets) of the daily capacity of 50 sets should be used to make model A sets.

You might be interested in
What is the missing length?
TEA [102]
Answer:  13.722 km ;  or, write as:  13  13/18 km .
___________________________________________________
Explanation:
___________________________________________________
Area = Length * width ; 
___________________________________________________
or, write as:  A = L * w ;
________________________

Given: A = 247 km² ; 
           
          L = 18 km ; 
 
          w = "y" ; 
________________________
 Find:  "y"
______________________________
  A = L * w ; 
______________________________
Plug in our values:
______________________________
  247 km² = 18 km * "y" ;  solve for "y" (in units of "km") ;

_____________________________
        18 y = 247 ; 
___________________________________________________________
Divide each side of the equation by "18"; to isolate "y" on one side of the equation; and to solve for "y" :
___________________________________________________________
        18 y / 18 = 247 / 18 ;
_____________________________________________
  to get:
_____________________________________________
              y = 13.7222222222222222...... km ;  round to: 13.722 km

                   or;  y = 13  13/18 km .
_______________________________________________
3 0
3 years ago
. Reason Rachel spent $36.32 in the grocery store. She paid the exact amount and used exactly 4 bills and 4 coins. What bills an
Margarita [4]

Answer:

She used a 20, 10, 5, and 1, she also used a quarter, nickel, and 2 pennies

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
If x varies directly with y and x = 2.5 when y = 10, funny x when y = 16.
amid [387]

Answer:

Should be 4.0(Not sure tho. my thought process is complicated but to me it makes sense)

Step-by-step explanation:

If y=10 and x =2.5, if y were to = 20, then x would equal 5. so you take that ratio, and say 6 is 3/5's the way to 10, so you also divide 2.5 by 3/5

you get 1.5, you add that to x already and you get 4.0

so if y=16, x should =4.0

3 0
3 years ago
Help me with this questing plsss
docker41 [41]

Answer:

6.25n + 3.50

$34.75

Step-by-step explanation:

Break down the important information given in the problem.

The one-time delivery fee is 3.50. This is only paid one time an never again, making it the <u>constant</u>, a number that does not change.

Each lunch costs 6.25. This amount will increase depending on how many times Mr. Jackson orders lunches, "n" times. This number is the <u>rate</u> because it changes. The rate is attached to the variable.

If you add the amounts together, that is the total cost of ordering lunches.

6.25n + 3.50

(Reember expressions do not have the equal sign).

To find the cost of ordering 5 lunches, use the expression. Substitute "n" for 5 because "n" represents the number of lunches ordered.

6.25n + 3.50

= 6.25(5) + 3.50   Simplify by multiplying 5 and 6.25

= 31.25 + 3.50    Add the two values

= 34.75       Total cost of 5 lunches

Therefore the cost of ordering 5 lunches is $34.75.

8 0
3 years ago
Few math questions TIME IS RUNNING OUT!! PLEASE HELP!!!!
olya-2409 [2.1K]
1.

|5+6x|\ \textless \ 13\\\\-13\ \textless \ 5+6x\ \textless \ 13

so

\begin{cases}5+6x\ \textless \ 13\\5+6x\ \textgreater \ -13\end{cases}

Answers B and D.

2.

|x+9|\geq11\\\\x+9\ \textgreater \ 11\qquad\vee\qquad x+9\leq-11\\\\&#10;\boxed{x\geq2\qquad\vee\qquad x\leq-20}

Answer D.

3.

The same as point 2. Answer D.

4.

Answer C.

3 0
4 years ago
Other questions:
  • -6.56 × 14.2 = !!!!!
    11·1 answer
  • Evaluate gh-k when g = -8 ,h=4 and k =-2<br> Please help
    11·2 answers
  • During each minute of a comedy show, Carlin laughs 5 times. Carlin watches 3 comedy shows every day, and each show is 40 minutes
    14·2 answers
  • 4 men or 12 boys can do a certain work in 36 days. How long will 6 men and 10 boys take to do it?
    10·1 answer
  • (Number 8 answer ?) I’m having trouble with this concept.
    15·1 answer
  • Select the correct answer.
    11·2 answers
  • Toby, Kate, and Jim had a challenge to see who could run the farthest in a month. Toby ran 12 miles. Kate ran 6 times as many mi
    7·1 answer
  • Please help me thanks <br> I will give you brainlest
    12·1 answer
  • Find the measure of
    6·1 answer
  • Two customers go to a fast food restaurant the first customer buys two burgers and one french fry for $4.75 the second customer
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!