1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alina1380 [7]
3 years ago
10

15 points!!! HELP AS SOON AS YOU CAN !!!

Mathematics
2 answers:
katrin [286]3 years ago
5 0

Answer:

-31 1/3 (answer choice 1)

Step-by-step explanation:

Let's begin by eliminating the fractions.  Mult. all four terms by the LCD (8), obtaining:

-f - 6 - 2f = 88.  Then -3f = 94, and f = -31 1/3


Aliun [14]3 years ago
3 0
Okay, so, in this problem, first you want to combine your like-terms, so, all the numbers with the variable 'f' attached to them.

-1/8f - 3/4 - 1/4f = 11

So, now your problem should look like this:

-3/8f - 3/4 = 11

Now, you do the opposite of subtraction, which is addition, and movie the -3/4 and combine it with the 11:

-3/8f - 3/4 = 11
+3/4 +3/4
______________
-3/8f = 11 3/4

Now, to find F, divide by -3/8 on both sides:

-3/8f = 11 3/4
÷ -3/8 ÷3/8
____________
F = 31 1/3

I hope this helps!
You might be interested in
If a pack of M&Ms contains 40 M&Ms in class $1.20 what is the unit price
Zinaida [17]
Rendjdnrjrnrirbjfbrhrb
8 0
2 years ago
Which points are solutions to the linear inequality y < 0.5x + 2? Check all that apply.
marusya05 [52]
Are you given choices?
Plug in the x- and y-coordinates of the given points.
The ones that make the inequality true are solutions.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need help I’m on my last questionnn
LenKa [72]

Answer:

7.3 in

Step-by-step explanation:

Area of triangle = (1/2) *b*h

27 = (1/2) * x^2

54 = x^2

square root (54) = x

x=> 7.3484....

Rounding off to 1 decimal place, you get 7.3 in.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many inches are in 12 feet.​
otez555 [7]

Answer:

144

Step-by-step explanation:

If there is 12 inches in 1 foot, then do 12 times 12.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How much do 1.5 pounds of Havarti cheese cost?
monitta

Answer:

g

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which is equivalent to the following expression?
    14·2 answers
  • Which graph matches this narrative?
    7·1 answer
  • You are playing an online game with your friend and they are on level 4. You are on level 6 and can beat, on average, 4 levels p
    8·1 answer
  • Sara sells beaded necklaces she makes a profit of 4 dollars pn every neclace she sells which table represents the profit sara ma
    14·1 answer
  • NEED ASAP WILL MARK BRAINLIEST!!!!
    7·1 answer
  • a company selling light bulbs claims in its advertisements that its light bulbs’ average life is 1000 hours. In fact, tte lifesp
    15·1 answer
  • CAN SOMEONE HELP ME PLEASE
    15·2 answers
  • David’s mother gave him $200.00 to buy some carrots at the Blue Market. She will be using the carrots to make juice for her chur
    11·1 answer
  • Round to the whole number 2.8457
    10·1 answer
  • On a coordinate plane, a right triangle has points A (negative 5, negative 6), B (negative 5, negative 2), C (negative 2, negati
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!