1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elina [12.6K]
3 years ago
10

A boat takes 5 hours to go upstream. It can go 50 miles downstream in the same time. Find the rate of the current in the rate of

the boat in Still water.
Mathematics
1 answer:
natka813 [3]3 years ago
5 0

Answer:

Rate of current is 3 miles per hour and speed of the boat in still water is 7 miles per hour.

Step-by-step explanation:

This question is incomplete; find the complete question here.

A boat travels 20 miles upstream in 5 hours. Going downstream, it can travel 50 miles in the same amount of time. Find the speed of the current and the speed of the boat in still water.

Let the speed boat in the still water = x miles per hour

and the speed (rate) of the current = y miles per hour

Speed of the boat to go upstream (against the current) will be = (x - y)miles per hour

Since boat takes 5 hours downstream to travel 50 miles then from the formula,

\text{Time}=\frac{\text{Distance}}{\text{Speed}}

5=\frac{50}{(x+y)}

(x + y) = 10 -------(1)

Boat takes 5 hours to travel 50 miles upstream then,

\text{Time}=\frac{\text{Distance}}{\text{Speed}}

5 = \frac{20}{(x-y)}

x - y = 4 -----(2)

By adding equation (1) and question (2)

(x + y) + (x - y) = 14

2x = 14

x = 7 miles per hour

From equation (1),

7 + y = 10

y = 3 miles per hour

Therefore, Rate of current is 3 miles per hour and speed of the boat in still water is 7 miles per hour.

You might be interested in
PLEASE HELP !!!
Nady [450]

Answer:

i'm pretty sure its B but it would be helpful if i could see a graph

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
If MP is a perpendicular bisector to LN, find each value (picture attached)
solong [7]

Answer:

x=4, MN= 37, LM= 37, y=7.

Step-by-step explanation:

If MP is a perpendicular bisector to LN, then NP and LP are equivalent.

(Solve for y)

2y+2= 16

(Move the +2 to the right side of the equation)

2y= 14

(Divide both sides by 2 to isolate the variable)

y=7

To find x and the measure of MN and LM, solve for x in the following equation:

7x+9 = 11x-7

(Move 7x to the right side of the equation)

9 = 4x-7

(Move -7 to the right side of the equation.)

16= 4x

(Divide both sides by 4 to isolate the variable.)

4= x

Plug x back into both equations to get the measure of MN and ML

MN=7(4)+9

MN= 28+9

MN= 37

LM= 11(4)-7

LM= 44-7

LM= 37

I hope this helps!

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do you solve for b in this expression
Leona [35]
Remember you can do anything to an equation as long as you do it to both sides


8-(3+b)=b-9

remember the distributive property
a(b+c)=ab+ac

distribute that invisible -1
-(3+b)=-1(3+b)=-1(3)-1(b)=-3-b

8-3-b=b-9
add like terms
5-b=b-9
add b to both sides
5=2b-9
add 9 to both sides
14=2b
divide both sides by 2
7=b
b=7
7 0
3 years ago
What is the vertex of the parabola? f(x) = 2x² + 16x + 30
Viktor [21]

Answer:

y=2(x−4)²+3

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Which is the better deal: $3.15 for 10 apples or $4.10 for 11 apples?
zhenek [66]

Answer:

3.15 for 10 is the better deal

Step-by-step explanation:

This is because $3.15 for 10 apples is worth 32 cents per apple. On the other hand, $4.10 for 11 apples is worth 37 cents per apple. And even though you're getting more apples it is costing you more per apple.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 400 reduced by 3 times my age is 163
    10·1 answer
  • Does the equation represent a direct variation? If so, find the constant of variation.
    7·1 answer
  • Aimee is decorating her new house. She found a table at pier one for $425. If the table is 25% off, what will it cost?
    6·2 answers
  • 3x-7y=2 solve for x. Can you show how you do it?
    11·2 answers
  • ____% of 25 is 3 i need help with this paperany help with this papers ​
    12·1 answer
  • The price of a gym membership has a one-time sign-up fee and a monthly fee. The price can be modeled by the function y = 10x + 1
    14·2 answers
  • How do we find 4and1/4 hours after 11:20pm?
    14·1 answer
  • Which of the following equations describes the line shown below? Check all
    13·1 answer
  • A decorative wall in a garden is to be built using bricks that are 5 1/2 inches thick and mortar joints are 1/4 inch thick. What
    7·1 answer
  • BRAINLIEST HURRY HURRY By your cell phone contract, you pay a monthly fee plus some money for each minute you use the phone duri
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!