1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mariarad [96]
3 years ago
15

1. You are on an alien planet where the name for a substance and the units of measures are very unfamiliar.

Mathematics
1 answer:
Galina-37 [17]3 years ago
6 0
10 sleps per 5 quibs times 60 quibs equals 120 sleps
You might be interested in
Emma pays 10$ to join a gym. For the first 5 months she pays a monthly 15$ membership fee. For problems 6-7 use the explicit rul
Ne4ueva [31]

Answer: For the first 5 months she pays a monthly$15 membership fee. Use the explicit rule f(n) = 15n + 10

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What is the unit rate of 56 ounces for every 2 cans
Natalija [7]

Answer:

26 ounces per can

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Lucia is wrapping packages that are in the shape of a triangular prism. The net of the prism is shown below: ( Help me answer th
solniwko [45]

Answer:

The total surface area of all 6 prisms is 6336 in^2.

Step-by-step explanation:

Let's find the surface area of ONE prism and then multiply that result by 6 to obtain the final answer.

One prism:

The area of the two 13 in by 26 in rectangular tabs is 2(13 in)(26 in), or 676 in^2 (subtotal);

The area of the two triangles of base 10 in and height 12 in is 2([1/2][10 in][12 in], or 120 in^2; and, finally,

The area of the 10 in by 26 in base is 260 in^2.

The total surface area of ONE prism is thus:

676 in^2 + 120 in^2 + 260 in^2, or 1056 in^2.

Now, because there are 6 of these prisms, multiply this last result by 6:

6(1056 in^2) = 6336 in^2.

The total surface area of all 6 prisms is 6336 in^2.

7 0
3 years ago
What is Best Buy out of 3 lbs for 1.89 or 5lbs for 2.49
vodomira [7]
1.89 / 3 = 0.63 per pound
2.49/ 5 = 0.498 per pound

answer 
<span>5lbs for 2.49 is the best buy</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I honestly don't know how to answer this question
Art [367]
In this right triangle we have the opposite and adj which is tangent
tan 37=9/x
since we have the x in the bottom so we switch it with tan37
which is
x=9/tan 37
x=11.94340339
x=11.94
5 0
3 years ago
Other questions:
  • -11 2/3 * (-4 1/5) = ?<br> Will try to mark brainliest please hurry
    10·2 answers
  • State the domain of the function.
    10·2 answers
  • Find the missing dimension!!
    11·1 answer
  • what are the lower, middle and upper quartiles of this data 122, 164, 71, 98, 147, 114, 111, 98, 85, 104, 71, 77
    11·2 answers
  • Solve for x. Show steps.
    7·1 answer
  • Please help!!!!!!!!!$!$$!
    10·1 answer
  • What is the value of y in the equation 4(y-6) = - 4 ? REMEMBER TO DISTRIBUTE! *
    13·2 answers
  • How much will the taxi driver earn if he takes one passenger 4.8 miles and another passenger 7.3 miles? Explain your process.
    13·1 answer
  • X<br> 451<br> 412<br> 451<br> Find the value of x.<br> A. 42<br> 2<br> B. 4<br> C. 43<br> D. 43
    7·1 answer
  • What's 2/3 divided by 5
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!