1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xxMikexx [17]
3 years ago
6

Julia pays $4.56 to ship a package that weighs 9.5 ounces. What is the cost to ship 1 once?

Mathematics
1 answer:
umka2103 [35]3 years ago
5 0

Answer:The cost to ship one ounce is $0.48 per ounce

Step-by-step explanation:

The total weight of the package that Julia shipped is 9.5 ounces. Julia pays $4.56 to ship a package that weighs 9.5 ounces. The cost to ship one ounce would be

4.56/9.5 = $0.48 per ounce

You might be interested in
It took 2 hours to hike 4 2/3 miles what is the average speed in miles per hour
snow_lady [41]

2 1/3 an hour.

4 2/3 DIVIDED BY 2

=2 1/3

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz this is a test I need the anwser fast!!!!!!!!!! Fill in the blank don’t worry about the thing at the bottom
Reil [10]
8,11,5 i think because is -4
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Could I have gotten this right or is this wrong
insens350 [35]
You are very correct
5 0
3 years ago
Which expression has a value of 15, using only four 4s and any of the following: + , – , · , ÷, exponents, and/or parentheses? A
Simora [160]
Hello :
<span>C.)     (4 · 4) – (4 ÷ 4) =16-1=15</span>
5 0
3 years ago
Which expression is equivalent to v147?
Svet_ta [14]
7v3 is the radical simplified... to do this you can use multiple methods. I like to use a factor tree.

Here’s a link to a website that explains some different methods of solving:

http://m.moomoomath.com/?url=http://www%2emoomoomath%2ecom%2fsimplyfing%2dradicals%2ehtml#2653
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Using the numbers 1, 3, 4 and 6 exactly once, how do you get 9, 10 and 11?
    14·1 answer
  • (x – 3)(4x + 2) using the distributive property. Select the answer choice showing the correct distribution
    9·1 answer
  • 24 and 25 please )))))))
    14·1 answer
  • What times 44 equals 2020
    10·2 answers
  • What is the distance between point A(-3,2) and point B(5,-1)
    6·1 answer
  • 12
    7·1 answer
  • The table is a linear function k(x). If k(x) = mx+b what is the value of m + b?​
    11·1 answer
  • PLEASE HELP! 10 pts. i just need the letters in order :))<br> pythagorean theorem.
    7·1 answer
  • Pls help meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
    9·1 answer
  • Can anyone help me with this? thank you
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!