1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xxMikexx [17]
3 years ago
6

Julia pays $4.56 to ship a package that weighs 9.5 ounces. What is the cost to ship 1 once?

Mathematics
1 answer:
umka2103 [35]3 years ago
5 0

Answer:The cost to ship one ounce is $0.48 per ounce

Step-by-step explanation:

The total weight of the package that Julia shipped is 9.5 ounces. Julia pays $4.56 to ship a package that weighs 9.5 ounces. The cost to ship one ounce would be

4.56/9.5 = $0.48 per ounce

You might be interested in
Write an equation for a function that has vertical asymptotes at x=3 & x=-10
stepan [7]

Answer:

\frac{5}{ {x}^{2}   + 7x - 30}

Step-by-step explanation:

We can write a rational function.

We need to make sure our denominator both have zeroes at 3 and 10.

Set an equation equal to zero to find the function

0 - x = 3

0 - x =  - 10

0 - ( - 3) =  = 3

0 - 10 = 10

So we would represent that's as

x - 3

and

x + 10

Multiply the two binomial together.

(x - 3)(x + 10) =  {x}^{2}  + 7x  - 30

Let our numbetator be any interger.

Use any equation as long as the quadratic is the denominator and the interger is the numerator.

\frac{5}{ {x}^{2} + 7x - 30 }

7 0
2 years ago
3x² + 2x + 2 + 4x² + 5 Simplify​
Natalka [10]

Answer: 7x^2 + 2x + 7

Step-by-step explanation:

Combine likes terms that have alike variables and alike exponents.

(3x^2 + 4x^2) + (2x) + (2 + 5)

7x^2 + 2x + 7

6 0
3 years ago
1. Two students went to McDonald's. They each bought the same snack, which included a shake
Sindrei [870]

Answer:

12-2=10 b=10

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Use the quadratic formula to find both solutions to the quadratic equation
faust18 [17]
The two answers are B and D!
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help will mark brainly
yawa3891 [41]

Answer:

a. 2

Step-by-step explanation:

1/6 multiplied by 2 is 2/6

hope this helps :)

5 0
2 years ago
Other questions:
  • 65 POINTS!!! Amy works at the Apple Store at a commission rate of 3%. Ipads are 18% off on Mac Mondays. She helps a customer who
    12·1 answer
  • What is the slope-intercept form of 3x=9y
    9·1 answer
  • 2.Beth is 6 years younger than<br>twice her brother's age. How old is<br>Beth?​
    9·1 answer
  • Find r(t) if r'(t)=ti+e^tj+te^tk and r(0)=i+j+k
    8·1 answer
  • your grade in Class varies directly with how many hours you study. you study for 3 hours and get a 60. What grade would you get
    8·1 answer
  • Answer the following questions CORRECTLY I will know if this is wrong. I WILL REPORT ANY INCORRECT ANSWERS!
    8·2 answers
  • Alicia had 10\12 yard of fabric.She used 8\12 for a pillow.How much fabric did she have left?Explain how you found your answer
    10·1 answer
  • Question 21..........
    9·1 answer
  • Multiply the binomials using the box method. <br> (3x^3+2x)(x^3−5)
    9·1 answer
  • PLS HELP<br><br> How many solutions does this system of equations have?<br> y= -6x-7<br> y=-6x-7
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!