1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bumek [7]
3 years ago
9

HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 20=2(y-6)+10

Mathematics
1 answer:
nata0808 [166]3 years ago
6 0

Answer:

2+2y

Step-by-step explanation:

20=2(y-6)+10

20= (2×y-2×6)+10

20= (2y-12)+10

Open the bracket

20=2y-12+10

Collect liked terms

20=12+10+2y

20=22+2y

=22-20+2y

2+2y

Hope this helps

Comment for more explanation

You might be interested in
Brandon made $38.00 in 3 hours. How much would he make in 10 hours
Bad White [126]

Answer:

He would make $126.70 in 10 hours.

Step-by-step explanation:

First, you have to find the unit rate, in other words, how much money he earns in one hour. To do that, you have to divide.

38.00÷3= 12.666667

Once you know how much money Brandon earns in one hour($12.67), you multiply that number by 10.

12.67×10= 126.70

In conclusion, the answer to this solution($126.70) is how much money he earns in 10 hours.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Angles that are greater than 0 degrees and less than 90 degrees are classified as acute angles.
Marizza181 [45]
Yes that statement is true.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. Oxygen has an electronegativity of 3.5, and carbon has an electronegativity of 2.5. How is charge distributed on an oxygen at
torisob [31]

Answer:

1-

Step-by-step explanation:

because 1 was removed from it

7 0
3 years ago
A class consists of 1/2 freshmen, 1/8 sophomores, and 1/8 juniors; the rest are seniors. What fraction of the class is seniors?
Firlakuza [10]

Answer:

2/8

Step-by-step explanation:

freshman=4/8

1/8 soph    1/8 jr

add all together u get 6/8

the rest is seniors so its 2/8

8 0
3 years ago
Help please.........
Tanya [424]

Answer:

y = 4.5 x

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the solution for 2(4r+6)=2/3(12r+18)
    10·1 answer
  • Identify the data set that could be quadratic. HELP ASAP!!
    11·1 answer
  • X - 3(x – 7) = 4(x – 7) – 2x​
    7·2 answers
  • Aubree makes $25 a week helping her mom with her siblings. She wants to buy a computer that cost $500. How many weeks will it ta
    5·1 answer
  • Ernesto wants to buy a snack from the vending machine. The vending machine has 5 different kinds of chips, 8 different candy bar
    9·1 answer
  • 50 pts , i need the correct answer, my patient is gone because so many ppl put fake answers, just give the right answer i dont h
    13·1 answer
  • Evaluate each expression. 9. ⎪31⎥ + ⎪–5⎥10. ⎪–16⎥ – ⎪4⎥ 11. ⎪–28⎥ – ⎪–1⎥12. ⎪11–2⎥ 13. ⎪44⎥ + ⎪–34⎥14. ⎪–101⎥ – ⎪–1⎥
    14·1 answer
  • Helppp plz helpp this is hard
    11·1 answer
  • HELP QUICK PLEASE, NEED ANSWERS TO ALL 3
    6·1 answer
  • Heather is planning a dessert display. She needs 4 ounces of strawberries for each dessert.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!