1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IRISSAK [1]
3 years ago
5

5 + 3 + 2 = 151022

Mathematics
1 answer:
Margarita [4]3 years ago
8 0

Answer:

7 + 2 + 5 = 143547

Step-by-step explanation:

This question needs to identify the pattern

the pattern

is

5 + 3 + 2 = 151022

First two digits: 5*3 = 15   multiple of first and second term

third and fourth digit: 5*2 = 10 multiple of first and third term

last two digit = First two digits + third and fourth digit - second term

                    = 15+10 - 3 = 22

similarly

9 + 2 + 4 = 183652

9*2 = 18

9*4 = 36

18+36 - 2 = 52

____________________________________

5 + 4 + 5 = 202541

5*4 = 20

5*5 = 25

20+25-4 = 41

_______________________

7 + 2 + 5 = ??????​

7*2 = 14

7*5 = 35

14+35-2 = 49-2 = 47

thus, 7 + 2 + 5 = 143547

You might be interested in
3) Solve the problem using your graphing calculator. Round all para meter values to the nearest hundredth.
Mama L [17]

Answer:

mmm, well, not much we can do per se, you'd need to use a calculator.

I'd like to point out you'd need a calculator that has regression features, namely something like a TI83 or TI83+ or higher.

That said, you can find online calculators with "quadratic regression" features, which is what this, all you do is enter the value pairs in it, to get the equation.

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
500ml bottle unit cost is $2.10
borishaifa [10]
If you would like to know what is the unit price for the hair shampoo, you can calculate this using the following steps:

500 ml ... $2.10
100 ml ...$x = ?

500 * x = 2.10 * 100    /500
x = 2.10 * 100 / 500
x = $0.42

The unit price for the hair shampoo is $0.42.
3 0
3 years ago
Mary went on vacation from the uk to the us, so she had to purchase some dollars ($). how many pounds sterling (l) did she excha
kap26 [50]

Exchange rate L 1 = $ 1.5542

Mary has $ 135

Pounds that Mary exchanged 135/1.5542

= L 86.8614 = L 87

4 0
3 years ago
I need help math please
iVinArrow [24]
Positive linear association !
6 0
3 years ago
I have no idea what to do.<br> Would appreciate help.
miskamm [114]
The anser is 20 that what i think
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which polygon appears to be regular?
    8·2 answers
  • What is the distance between (14,4) and (15,8)
    10·1 answer
  • The school's square parking lot has an
    8·1 answer
  • Find the value of x ? Please help
    5·2 answers
  • Twana thomas is paid $10.50 an hour for a regular 40-hour week. She earns time and a half if she works overtime. This week Thoma
    7·2 answers
  • In a trapezoid, the lower base is 15 cm, the upper base is 7 cm, and each of the two legs is 10 cm. How far must each of the leg
    15·1 answer
  • 5⁄8 ÷ 3⁄8 =________ pls help me
    5·2 answers
  • (8+2)² HELP ME I NEED IT
    11·2 answers
  • Which of the following expressions represents five less than three times the number M
    9·2 answers
  • 2( 1/5 m− 2/5 )+ 3/5
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!