1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marissa [1.9K]
3 years ago
6

What is the undefined term that mathematically uses parallel lines

Mathematics
1 answer:
dusya [7]3 years ago
8 0

Answer:

point and lines

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If a case of 24 cans of peaches costs $7.50 how much does each can cost to the nearest cent
valina [46]
30 cents is the answer
3 0
3 years ago
Jim
stealth61 [152]

yes i agree because if all the integers are positive, the answer stays positive which means if you know your integer rules: a positive divide by a positive it stays positive. its the same thing for all the other operations. hope this helps.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
** HELP ASAPP ** how do u do this!!! (image bellow)
Nikitich [7]

Answer:

x/2 + y/3 = 1

Step-by-step explanation:

using this formula

x/a + y/b = 1 , where a and b are the coordinates of x and y axes respectively.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
If you walked 2 3/4 miles on Monday and then walked 3 1/3 miles on Tuesday, how many miles did you walk during those two days?
Anit [1.1K]
6 miles that is rounded up
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to -5t=-45
Ghella [55]
T=-9

Negative plus negative is positive.

Hope that helped :))
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A car is traveling 25 miles per hour. How fast is this in feet per minute? (1 mile = 5,280)
    12·2 answers
  • Cant get no helpppppp
    6·1 answer
  • Divide 72 in the ratio 7:2.<br> show your work.
    6·1 answer
  • Karnataka cuts a length of ribbons into 4 equal pieces, each 1 1/4 feet long how long was the ribbon?
    15·2 answers
  • A theater has 30 seats in the first row. Each row behind the first row
    14·2 answers
  • Consider the arithmetic sequence 10, 8, 6, 4, ....
    8·2 answers
  • Select the correct answer.
    8·2 answers
  • Guys thank you for everyone who has helped me im almost done​
    8·1 answer
  • Kevin sells boxes of cookies for$4 each. Laura sells boxes of cookies for $6each. each of them sold the same dollar amount. It w
    5·1 answer
  • Two families are going sailing. Family A leaves the marina and sails 2.3 miles due north, then sails 3 miles due west. Family B
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!