Answer:
d. Yes, because any repeating decimal is rational.
Step-by-step explanation:
The given decimal fraction can be written as the repeating decimal ...

Answer:
$1.55
Step-by-step explanation:
$204.60/132=$1.55 per cupcake.
Answer:
61.2%
Step-by-step explanation:
Let's start by finding the total area of the circle
it says that the radius is 4 so the total area is 16π
Then let's find the area of the traingle
The hieght is 6.5 and the base is 6
.5*6.5*6=19.5
Let's then find the white area
16π-19.5=30.765
Finally we just have to do (30.765/16π)= 61.2%
Answer: n = 4
Step-by-step explanation:
The given expression is
2n+4=12
We want to solve for n. The first step is to make 2n stand alone on the left hand side of the equation. This is achieved by subtracting 4 from the left hand side and the right hand side of the equation. It becomes
2n + 4 - 4=12 - 4
2n = 8
The next step is to divide the left hand side and the right hand side of the equation by 2. It becomes
2n/2 = 8/2
n = 4
Answer:
−3b
/8
Step-by-step explanation: