1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IceJOKER [234]
3 years ago
10

a local hamburger shop soda combined order of 497 hamburgers and cheeseburgers on Friday there was 53 fewer cheeseburgers sold t

han hamburgers how many hamburgers were sold on Friday
Mathematics
1 answer:
BartSMP [9]3 years ago
5 0

Answer:

you need a answer I can see 425

You might be interested in
Write an equivalent expression by applying the distributive property or drawing a diagram. You MUST show all work
Ipatiy [6.2K]
Here is the answer to the equation. The photo below is the work shown.

x^2-3x-18

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The average adult breathes in about 37L of air every 5 minutes. What is the rate of change of volume of air ?
galben [10]
37L/5 min. = 7.4 L/min.
8 0
2 years ago
Given that a = 10cm and b = 27cm work out theta rounded to one decimal place?
klemol [59]

Answer:

28.8

Step-by-step explanation:

A squared plus b squared equals c squared.

3 0
3 years ago
In the picture below and show steps or explain
telo118 [61]

An operation that is done to a value and it stays the same, it is called the "identity property".

Some quick examples:

Adding any number with zero will result in the same number.

Multiplying any number with one will result in the same number.

Hope this helps!

3 0
2 years ago
I need help on finding m
EastWind [94]

Answer:

39°

Step-by-step explanation:

\angle RUS +\angle SUT = \angle RUT\\\\5x-4+3x+6 = 90\\\\8x+2=90\\\\8x=88\\\\x=11

and now for SUT

\angle SUT = 3(11)+6= 33+6 = 39

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A class ring cost $260.00. Lewis has $80.00 in a saving account and earns $20.00 a week babysitting. Write an equation to repres
    5·2 answers
  • Answer FASSSSSSSSSTTTTTTTTTTTTTTT
    12·2 answers
  • What is the unit rate for the proportional relationship represented by the equation y=4/5x
    15·1 answer
  • 1/4 + 1/2 + x = −3/4
    7·2 answers
  • 5 pounds=---------------------------- ounces
    7·1 answer
  • Please help its due today and show all of your work please. I will give you brainliest if you help me do it right
    8·2 answers
  • HELP IM BEING TIMEDDDD
    5·2 answers
  • What is parallel to y=4x-1
    9·2 answers
  • Three friends play a game. Jamila has 43
    6·1 answer
  • Solve each of the following equations. Show its solution set on the number line. |3x-4(x+1)|=2
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!