1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melisa1 [442]
3 years ago
11

Rob cuts a 15-foot wire into 8 equal pieces. About how long is each piece?

Mathematics
1 answer:
Zinaida [17]3 years ago
4 0

Between 1 and 2 feet.

You might be interested in
What is the explicit formula for this sequence? -6,-2,2,6,10...
MrRissso [65]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

For each number, you have to keep adding a positive 4 to get the next number in he sequence.

6 0
3 years ago
There are six professors teaching the introductory discrete mathematics class at someuniversity. The same final exam is given by
musickatia [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Aisha bought 15 apples and oranges for $9.00. Each orange costs $0.50, and each apple costs $0.65. Let x represent the number of
Alecsey [184]
I might be wrong but i think its 
.5x + .65y = 15
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate of 42 dollars for 3 books?
USPshnik [31]
42/3 = 14

I think the unit rate is $14. 

I hope this helps! :D
8 0
3 years ago
Please help me.
Paul [167]

Answer:

(1,K) hope i could help

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 11. Write 850 as the product of its prime factors. A. 17 × 50 B. 5 × 10 × 17 C. 10 × 85 D. 2 × 5 × 5 × 17
    12·1 answer
  • Is 23.187 an irrational number
    5·2 answers
  • (15,-9) is dilated by a scale factor of 3 what is its new location
    13·1 answer
  • Jason correctly graphed an inequality as shown below
    10·1 answer
  • Ron predicts he will use 115 nails on the desk he is building. If Ron only uses 84 nails, what is Ron's percent error? Round you
    15·2 answers
  • Six people share 28 pounds of gold evenly among themselves. How many pounds of gold does each person get? Subtract 1 2/3 from th
    7·1 answer
  • Jom!
    7·1 answer
  • Kelly rides the bus to work d days each month. She pays a fare of $2.25 each time. On t of those days, she pays an additional fa
    14·1 answer
  • Help me plzzzzz I will give you branliest
    11·1 answer
  • A bricklayer lays 1200 bricks in an average 8-hour day. How many bricks does he lay in a 40-hour week?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!