Answer: The number is 10.
Step-by-step explanation:
Let x be the required number.
Given: 11 is multiplied to the number then 24 is subtracted from that and the result is 86.
The mathematical statement for the given situation,
11x -24 = 86
To solve the equation, Add 24 on both sides , we get
11x - 24 +24 = 86+24
⇒ 11x = 110
Divide both sides by 11, we get
x = 10
hence, the number is 10.
Looking at the two black dots
5 bulbs cost $9
Divide total cost by number of bulbs bought:
9 / 5 = $1.80 per bulb.
10 bulbs cost $18
Divide total cost by number of bulbs bought:
18 / 10 = $1.80 per bulb
The cost for one bulb is $1.80
Find the unit rate which is 260/12 which is 21 and 2/3 now divide 286 by 21 and 2/3.
Answer:
2
Step-by-step explanation:
2X5=10
10-8=2