1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
schepotkina [342]
3 years ago
10

harlotte traveled to Annapolis to attend a 3-day business conference. After her meetings concluded, she stayed 2 additional days

sightseeing. Charlotte's airfare was $400 and she paid $110 per night for lodging and $20 a day for incidentals. How much of Charlotte's costs can be deducted as a business expense
Business
1 answer:
ExtremeBDS [4]3 years ago
6 0

Answer:

$790

Explanation:

Charlotte attended a 3 day business conference.

She stayed 2 additional days after the conference.

Her airfare was $400

Lodging was $110 per night

Incidentals were $20 a day.

Charlotte's business expense includes thus,

Lodgings for 3 days which is $110 * 3 =$330

Incidentals for 3 days which is $20 * 3= $60

Airfare=$400

Total cost as a business expense= $330 + $60 + $400= $790.

You might be interested in
Suppose you and a classmate are playing a game where your classmate proposes a division of​ $1.00. ​ Then, you either accept or
AleksandrR [38]

Answer:

  1. Your optimal strategy is to accept the proposed division.
  2. Your optimal strategy is to offer your classmate ​$ 0.49.

Explanation:

An optimarl strategy is one that maximizes a player’s expected payoff. In this case this is a cooperative game.

6 0
4 years ago
How many of the following statements about testing are true?
Rus_ich [418]

Answer:

The answer is E) Testing for controlling would most often involve scenario, integration and user acceptance testing.

Explanation:

In quality control, there involve a series of tests: Scenario testing, Integration testing and User acceptance testing.

Scenario testing is done once there a functionally that can be tested is developed. Under scenario testing, integration of functions is not done yet but it is possible to test the performance of the interface developed to ascertain how an end user will use it.

Integration testing involves testing the functionally of a combined unit assembled from individual units to see how well they perform as an integrated unit.

User acceptance testing is doe at the final phase to check how well it can perform in real time. This is meant to check user friendliness and ease of access.

8 0
3 years ago
What were the activities of the apostles<br>​
Fynjy0 [20]

Answer:

spending the gospel to none jews

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Skysong, Inc. reports the following for the month of June. Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 250 $5 $ 1,250 12 Purchas
ziro4ka [17]

Answer:

Weighted average unit cost =  $8.78

Explanation:

<em>The weighted average method of inventory determines the average cost per unit of inventory each time a new batch is received. or every new batch received the average cost per unit is re-computed by dividing the total value of stock by the outstanding number of units.</em>

The explanation is completed using calculation below:

Total value of stock = (250× $5)   +  (500×$9) + (375 × 11)  = $9,875

Total units of stock = 250 + 500 + 375 = 1,125  units

Weighted average unit cost = Total value of stock / total units of stock

                                        =  $9875 / 1125 units = $8.78

Weighted average unit cost =  $8.78

5 0
3 years ago
For each of the following, is it part of demand for yen or supply of yen in the foreign exchange market? a. A Japanese firm sell
Lorico [155]

Answer:

a. A Japanese firm sells its U.S. government securities to obtain funds to buy real estate in Japan.

This contributes to the demand for yen

b. A U.S. import company pays for glassware purchased from a small Japanese producer.

This contributes to the demand for yen

c. A U.S. farm cooperative receives payment from a Japanese importer of U.S. oranges.

This contributes to the supply of yen for foreign exchange

d. A U.S. pension fund uses some incoming contributions to buy equity shares of several Japanese companies through the Tokyo stock exchange.

This contributes to the demand for yen

Explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Personal finance please help
    14·1 answer
  • 40 pts
    5·2 answers
  • XYZ Inc. brings together specialists from production, marketing, and finance from around the world, and gives each such team the
    10·1 answer
  • In its 2016 annual report, Caterpillar Inc. reported the following (in millions): 2016 2015 Sales $38,537 $47,011 Cost of goods
    13·1 answer
  • John was a high school teacher earning $ 80,000 per year. He quit his job to start his own business in pizza catering. In order
    6·1 answer
  • The process of identifying other organizations that are best at some facet of your operations and then modeling your organizatio
    12·1 answer
  • In the late nineteenth century, many businessmen argued that the United States should be prepared to compete with nations throug
    8·1 answer
  • 1. Clark is the kind of manager that values input from his team and likes to involve them in the decision-making process. He pre
    9·1 answer
  • Pronghorn Corporation shipped $20,800 of merchandise on consignment to Gooch Company. Pronghorn paid freight costs of $2,200. Go
    6·1 answer
  • During its first year of operations, Novak Corp. Had these transactions pertaining to its common stock. Jan. 10 Issued 26,000 sh
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!