1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
agasfer [191]
3 years ago
15

Marcus has created a budget for his upcoming trip to the theme park. Admission is 40% of the budget. He plans to spend 32% of hi

s money on food, 23% on souvenirs, and save 5% for emergencies. He knows the admission will be $6 less than he will spend on food and souvenirs. How much money will Marcus need to take to the park?
Mathematics
1 answer:
Sergio [31]3 years ago
5 0
32 Marcus has created a budget for his upcoming trip to the theme park. Admission is 40% of the budget. He plans to spend 32% of his money on food, 23% on
You might be interested in
What is 1 2/3 minus -5 2/3 as a fraction
Sati [7]
7 1/3 hope this helps!
7 0
3 years ago
Sam wants to write an equation to represent a proportional relationship with a constant of proportionality of 6 he write y = 6 +
Olin [163]

Answer:

y = 6x

Step-by-step explanation:

The equation representing a proportional relationship is

y = kx ← k is the constant pf proportionality

Here k = 6 , then

y = 6x ← equation of proportion

7 0
3 years ago
Find the midpoint of the segment ending in the points 0,9 and 5,1
Finger [1]
U se the midpoint formula to find the midpoint of the line segment.
(5/2,5) or (5,5/2) it’s one of them .gotta be I’m pretty sure it’s (5/2,5)
4 0
3 years ago
Please some one help me.​
vagabundo [1.1K]

Answer:

-11

Step-by-step explanation:

You need to take the absolute value of 12-15 which would be 3. Then take -8-3 which would be -11

3 0
3 years ago
The product of a number and 3 plus 1 is 19
ElenaW [278]
The correct answer is 15.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 500 is to times smaller than?
    8·1 answer
  • Theo's mom brought an eight pack of juice boxes at the store for $4 find the unit rate for the juice boxes
    6·1 answer
  • What is the sum of 376 - 264​
    5·2 answers
  • The elevator in the empire state building goes up to the 103rd floor and descends to -5 for parking. What does 0 represent in th
    15·1 answer
  • Solution the the system of equations 2x+4y=-8 and -2x+3y=29
    13·1 answer
  • PLS HELP ME JDGXJDJD
    9·2 answers
  • Your supposed to put the 4 answers in the correct spots. Please help!
    5·1 answer
  • Five times a number that has been decreased by 2 is equal to 55
    7·2 answers
  • Solve the follwing please:
    9·1 answer
  • I forgot to put this in the question... sorry!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!