The total cost of these pepperoni slices is $1.92
<h3>
What is the total cost of these pepperoni slices?</h3>
Each slice measures 7/8 of an inch. Here we have N slices, such that the measure of the N slices is 56 inches, then we have:
N*(7/8 in) = 56 in
Now we can find the value of N, the number of slices used:
N = (8/7)*56 = 64
And each slice costs $0.03, then the cost of the 64 slices is:
C = $0.03*64 = $1.92
The total cost of these pepperoni slices is $1.92
If you want to learn more about costs:
brainly.com/question/14315509
#SPJ1
Answer:
18 men = 36 tons in 6 hours
Step-by-step explanation:
3 men = 1 ton in 1 hour
6 men = 2 ton in 1 hour
9 men = 3 tons in 1 hour
with this you find a pattern
3 men = 2 tons in 2 hours
3 men = 3 tons in 3 hours
3 men = 6 tons in 6 hours
6 men = 12 tons in 6 hours
9 men = 18 tons in 6 hours
12 men = 24 tons in 6 hours
15 men = 30 tons in 6 hours
18 men = 36 tons in 6 hours
(This is how i worked it out)
Answer:
m = -4
b = -12
Step-by-step explanation:
First, identify the slope-intercept form:
y = mx + b
y = -4x - 12
Whereas m = slope and b = y-intercept.
Slope is the steepness of the line.
The y-intercept is where the line intersects the y axis.
Answer:
A. <u><em>X = 15</em></u> is the correct answer.
Step-by-step explanation:
It's the only one that really makes sense.
Hope this helped :)
Answer:
Bushes cost $28
Step-by-step explanation:
WE have:-
4*63 + 13b = 616 where b = cost of one bush.
252 + 13b = 616
13b = 616 - 252 = 364
b = 364/13
b = 28 (answer)