1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bumek [7]
3 years ago
5

Sally wants to purchase some snowboarding equipment, clothes, and a season pass. She calculates that it will cost her about $1,8

00. Sally earns $12.00 an hour and works 16 hours each week. Sally decides she can save 20% of her earnings each week. Answer the following questions. SHOW HOW EACH VALUE WAS CALCULATED. (+16pts)
How much does she earn each week?
How much money will she save each week?
How much money will she save each month (assume there are 4.3 weeks in a month)? (Round to the nearest dollar)
How many months will it take her to save the money? (Round up to the nearest full month)
Mathematics
1 answer:
mixer [17]3 years ago
6 0

Lol I just answered the same question minutes ago. Here is the answer I gave him/her.


Total Cost : 1800



12 dollars * 16 hours = 192 dollars earned



0.2 percent * 192 = 38.4 dollars saved



A.She earns 192 dollars every week



B.  she will save 38.4 dollars * 7 weeks = 268.8  dollars in a week.



C.  7 days times 4.3 weeks = 30.1 days. 30.1 days * 38.4 = 1,155.84 dollars every month.



D. it will take her  about 2 months to save the money. To be exact: 1.6 months.



Hope this helped!



You might be interested in
PLEASE HELP 40 POINTS !!!
spin [16.1K]

Answer:I think the answer is c

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
The real number square root of 16 belongs to which sets of numbers?
klasskru [66]

Answer: Square root of 16 is +4 or -4. Since -4 is not a natural number, the square root can be described as an integer.

Step-by-step explanation:

The square root of 16 is a rational number. The square root of 16 is 4, an integer

3 0
3 years ago
Jeremy's soup is too hot to eat. He gets a cold spoon and stirs the soup
Yuki888 [10]
The answer to this question is B because the heat is transferred onto the spoon from the soup
4 0
3 years ago
How do you find x for a 45-45-90 triangle
Vladimir79 [104]
In a 45 45 90 triangle, the hypotenuse equals the length of the leg multiplied by the square root of 2.
Therefore, x = 6 * square toot (2)
which equals <span> <span> <span> 8.48528</span></span></span>...

Source:
http://www.1728.org/trig2.htm



6 0
3 years ago
Mrs. Brand spent $50 on a sewing project. She bought 4 yd. of material and $6 worth on notions. What is the price per yard that
Dmitry [639]
50 - 6 = 44

44/4 = 11

The price per yard is $11.


I hope that helped you! c:
6 0
3 years ago
Other questions:
  • The length of a rectangle is 10 m less than three times the width, and the area of the rectangle is 77 m2 . find the dimensions
    14·1 answer
  • 14
    13·1 answer
  • if you prder two servings of pancakes and fruit cup the cost of the fruit cup is $1.50 and you leave a 15% tip your total bill i
    15·1 answer
  • Your car insurance comes due annually and generally costs about $1,500. You decide that you would like to set aside a monthly am
    12·1 answer
  • Classify scatter plot
    6·1 answer
  • Is -12/7 a rational number
    5·1 answer
  • Solve for x: (5 points)
    7·1 answer
  • In the division problem, what does the 8 represent in the quotient?<br> 3653÷13=281
    6·1 answer
  • Please help! will give brainliest. click for the picture
    7·2 answers
  • The equation y = kx represents a proportional relationship between x and y, where k is the constant of proportionality. For a mo
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!