1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Eva8 [605]
3 years ago
6

The economic problem of _____ arises because human wants and desires are unlimited and the means to satisfy these wants are limi

ted.
Business
1 answer:
raketka [301]3 years ago
4 0

Answer:

Insatiation

Explanation:

Insatiation is an economic problem which arises as a result of human wants and cravings being limitless with a limited means of satisfying these wants

Economic problem of insatiation can be solved when there are also unlimited means of satisfying the limitless wants and desires of human

You might be interested in
Betty made a 20% profit on a residential lot she sold for $30,000. What did she pay for the property
Ludmilka [50]

Answer: $25000

Explanation:

From the question, we are informed that Betty made a 20% profit on a residential lot she sold for $30,000. Let the cost price of the property be represented by x.

Therefore, (100% + 20%) of x = $30000. This means that 120% of x = $30000.

120% × x = $30000

1.2x = $30000

x = $30000/1.2

x = $25000

Therefore, the amount paid for the property is $25000

3 0
2 years ago
Which of the following is defined as an unplanned event that results in damage to property? Hazard, injury, accident, violation
Zina [86]

Answer:

violation/accident.

Explanation:

Its violation because its a violation to the property, but you also can use accident because it mean a situation not done on purpose or  something unexpected which will cause damage or injury.

4 0
3 years ago
56
SOVA2 [1]

bro it's so lengthy

5 0
3 years ago
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
The actual cash received from cash sales was $36,006 and the amount indicated by the cash register total was $36,010. Journalize
andrezito [222]

Answer:

Cash shorting = 36,010 - 36,006 = $4

DR Cash                                                                  $36,006

     Cash Short and Over                                        $         4

     CR Sales                                                                            $36,010

There is a shortage of cash as the sales figure is more than the cash amount. The Cash Short and Over account will therefore be debited to reflect this expense.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Real estate market research is an important process used by analysts to facilitate a better understanding of a property's future
    15·1 answer
  • Coming Home Corporation uses a weighted-average process costing system to collect costs related to production. The following sel
    11·1 answer
  • 6. On 3/1/19, Kepple Inc. borrowed funds on a 12%, two-year note, to finance the construction of a new warehouse which qualifies
    7·1 answer
  • Mogul Company ships merchandise to Ski Outfit in a consignment arrangement. The arrangement specifies that Ski Outfit will attem
    14·1 answer
  • What benefits does osha offer
    14·1 answer
  • The demand for bus rides is a downward-sloping straight line demand curve. The price elasticity of demand for bus rides ________
    14·1 answer
  • Assume that tea and lemons are complements and that coffee and tea are substitutes. An effective price ceiling on coffee would c
    6·1 answer
  • You have a bachelor's degree and want to get your
    7·2 answers
  • • Aiden and Sophia are married and they have always filed Married Filing Jointly.
    14·1 answer
  • According to the VRIO framework, to fully exploit the competitive potential of its resources, capabilities, and competencies, a
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!