1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NISA [10]
2 years ago
13

What is a real number that can be written as a ratio or fraction

Mathematics
1 answer:
jeka57 [31]2 years ago
7 0
4/3 can be written as 4:3 or 4/3 and is a real number
You might be interested in
Find the value of x in the triangle shown below.
lisabon 2012 [21]

Answer:

58

Step-by-step explanation:

this is an isoscoles triangle so two of the angles are the same

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
200*((0.6)^5)=200*0.07776=15.552 feet
forsale [732]

Answer:

(true)

Step-by-step explanation:

200*((0.6)^5)=200*0.07776=15.552 feet

3 0
2 years ago
Considere a função de oferta como sendo y= 5x - 1/2 e a função de demanda como sendo y= -7x + 47/2 , onde x é a quantidade e y é
swat32

A) Temos que igualar isso a 2,50, que é o valor de y, ou seja, o valor do preço. Façamos isso, então, na função de demanda.

y = -7x + \frac{47}{2}

Substituir.

2,50 = - 7x + \frac{47}{2}

Passar o que é x de um lado e o que é número do outro lado.

-7x  = - \frac{47}{2} + 2,50

A fração 47/2 corresponde a 23,5. É mais interessante para nós, nesse caso, utilizar o valor decimal.

-7x  = - 23,5 + 2,50

Somar logo.

-7x = -21

Podemos multiplicar por -1 para tirar os sinais negativos.

7x = 21

Passar o x dividindo

x = \frac{21}{7}

Dividir

\boxed{x = 3}

Para um preço de R$ 2,50, a quantidade demandada é de 3 unidades.



B) Basta igualar as duas formulinhas.

5x - \frac{1}{2} = -7x + \frac{47}{2}

Passar o que é x de um lado e o que é número do outro lado.

5x + 7x = \frac{47}{2} + \frac{1}{2}

Somar tudo. Como as frações têm o mesmo denominador, <u>nada de </u><u>mmc</u>! Basta somar os numeradores.

12x = \frac{48}{2}

Podemos dividir lá, olha:

12x = 24

Passar o x dividindo

x = \frac{24}{12}

Dividir

\boxed{x = 2}

O ponto de equilíbrio é o valor 2.



C) Basta, então, igualar as fórmulas da oferta e da demanda a 10.

Fórmula da oferta

10 = 5x - \frac{1}{2}

Passar o que é x de um lado e o que é número do outro lado.

5x = 10 - \frac{1}{2}

Se 1/2 = 0,5, dá pra resolver sem fazer mmc:

5x = 10 - 0,5

Subtrair

5x = 9,5

Passar dividindo

x = \frac{9,5}{5}

Dividir.

\boxed{x = 1,9}

Fórmula da demanda

10 = -7x + \frac{47}{2}

Passar o que é x de um lado e o que é número do outro lado.

-7x = \frac{47}{2} - 10

Divide 47/2, vai.

-7x = 23,5 - 10

Subtrair.

-7x = 13,5

Passar o 7 dividindo.

x = - \frac{13,5}{7}

Vamos dividir e transformar em decimal.

\boxed{x = -1,9285714285714285714285714285714}


Subtrair a oferta pela demanda.

x = 1,9 - (-1,9285714285714285714285714285714)

Subtrair.

\boxed{x = 3,8285714285714285714285714285714}

Arredondando, o preço será de R$ 3,83.

8 0
3 years ago
PLZ HELP NO ONE HAS BEEN ABLE TO HELP ME
madam [21]

6 - 2(x - y) = 3x + 5 \\ 6 - 2x + 2y = 3x + 5  \\6 - 5 = 3x + 2x - 2y \\  1 = 5x - 2y \\ 5x - 2y = 1
So; the answer is: A. 5x-2y=1
7 0
3 years ago
What is the area of the triangle
Dmitry [639]

Answer:

16

Step-by-step explanation:

8 × 4 = 32

32 ÷ 2 = 16

hope this helps...

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which pair of triangles are congruent by ASA ?
    9·2 answers
  • 20 books to 24 magazines
    10·1 answer
  • PLEASE HELP ! Trying to make honor roll !
    7·2 answers
  • If 20 hens can lay 160 eggs in 16 days, how long would it take 10 hens to lay 40 eggs?
    6·2 answers
  • Help me please this is due today help me
    5·1 answer
  • The diagram shows a sector of a circle of radius 6 units, formed from an angle of size 310,
    7·1 answer
  • Which statements about the triangles are correct? Select TWO answer choices that apply.
    7·1 answer
  • A submarine was situated 759 feet below sea level. If it ascends 125 feet, what is its new position?
    14·1 answer
  • Write the equation of a line that is parallel to y=4 and passes through the point (-2,7)
    8·1 answer
  • 4 pounds of grapes cost 5$ 7 pounds of grapes cost $8.75. What is the cost per pound?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!