1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yawa3891 [41]
3 years ago
9

4 people can trim a hedge in one hour

Mathematics
2 answers:
Simora [160]3 years ago
8 0

Step-by-step explanation:

4 people can trim a hedge in 60 minutes

3 people = 60 ÷ 3 = 20 minutes

Nadusha1986 [10]3 years ago
8 0

Answer:

80 minutes

Step-by-step explanation:

4 people=60 minutes

÷4             ×4

1 people=240 minutes

×3            ÷3

3 people=80 minutes

You might be interested in
PLEASE HURRY WILL MAKE BRAINLEST OR however u spell it
Hoochie [10]
14-63=49 and 49+14=63 so x=49.
 Hope this helps :)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 12.000-gallon pool is being filled at a rate of 40 gallons per minute. At this rate, how many minutes will it take to fill thi
Irina18 [472]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Which shape is a Parallelogram?
mariarad [96]
The top left is the correct answer, because the sides are parallel.

Hope this helps!
5 0
2 years ago
Melissa's Coffee Shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. Type A coffee costs Melissa $ 5.95 per pound, and
olya-2409 [2.1K]
<span>B=89 lbs ANSWER: The mix contained 89 pounds of Type B coffee.
CHECK:
167lbs-89lbs=78 lbs She used 78 pounds of Type A coffee.
$4.35A+$5.70B=$846.60
$4.35(78)+$5.70(89)=$846.60
$339.30+$507.30=$846.60
$846.60=$846.60</span>
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
If a 11 inch wheel cost $21.35 what is the cost per square inch
Natali [406]

Answer:

$1.94 per square inch

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Tell whether the statement "All integers are rational numbers" is true or false. Explain your choice.
    14·1 answer
  • Expression that is equal to 4(7x –2)–3(5x + 8).
    8·1 answer
  • What is the value of p?133905Answer:
    8·1 answer
  • Identify the initial amount a and the growth factor b in the exponential function. F (t)=1.4^t
    7·1 answer
  • Write 6.74 * 10^9 in standard notation.
    14·2 answers
  • Which number means four hundred seven and six hundred fifty-two thousandths?
    8·1 answer
  • Plane A has just 1 ton of fuel left and has requested plane B to refuel it. Plane B has 21 tons of fuel. Fuel transfer happens a
    11·2 answers
  • the rental is 50 dollars and $15 per minute. If mia has $155, how many minutes can she rent the game set. Use an equation to fin
    12·1 answer
  • HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
    15·1 answer
  • 9 1/3 minus 3 1/4 as a mixed number
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!