1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergeu [11.5K]
3 years ago
13

Guys help me with System of linear equations:

Mathematics
2 answers:
kompoz [17]3 years ago
7 0

Step 1: Add the two equations together to get just one equation.


2x + y + x - y = 5 + 1


Step 2: Simplify.


3x = 6


Step 3: Divide by 3 on both sides.


3x / 3 = 6 / 3


x = 2


Therefore, the answer is x=2





Leni [432]3 years ago
6 0

Step 1: Add the two equations together to get just one equation.

2x + y + x - y = 5 + 1

Step 2: Simplify.

3x = 6

Step 3: Divide by 3 on both sides.

3x / 3 = 6 / 3

x = 2

Therefore, the answer is x=2


You might be interested in
a carpet cost $15 per square foot. ( When calculating the price, any fraction of a square foot is counting as a whole square foo
gregori [183]
300 dollars, 15x20 because they count any fraction as a foot, so is like you are going to buy 20 foot of carpet.
5 0
3 years ago
What which relationship in each of the following represents a Non-proportional relationship
sergij07 [2.7K]
The answer is C y =3.5x
6 0
3 years ago
A bag contains 15 cups of sugar if 3/4 of a cup is needed for each batch of cookies what's the greatest number of batches of coo
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

20 batches

Step-by-step explanation:

Cups of sugar in a bag = 15

Cups of sugar per batch of cookie = 3/4 cup

Cups of sugar per batch of cookie : batch of cookies = 3/4 : 1

what's the greatest number of batches of cookies that can be made with the bag of sugar

Let

x = batches of cookies made with a bag of sugar

Cups of sugar per batch of cookie : batch of cookies = 15 : x

Equate the ratios

3/4 : 1 = 15 : x

3/4 ÷ 1 = 15/x

3/4 × 1/1 = 15/x

3/4 = 15/x

Cross product

3 * x = 4 * 15

3x = 60

x = 60/3

x = 20

x = batches of cookies made with a bag of sugar = 20 batches

8 0
3 years ago
Identify the rule for the following pattern:<br> 99, 90, 81...
PilotLPTM [1.2K]
The pattern is subtracting 9
5 0
3 years ago
You have 36 pages to read for homework. In 5 minutes you read 10 page if you countinue to read at the same rate how many times w
kykrilka [37]

Answer:

18 minutes

Step-by-step explanation:

5 mins = 10 pages

10 mins = 20 pages

15 mins = 30 pages

20 mins = 40 pages

Just keep adding 5 to the minutes and 10 to the pages. then if you divide 10 by 5 (10÷5) you get 2.

2 is the amount of pages you read in 1 minute.

so 1 minute = 2 pages

Since you only need to read 36 pages, you know that it would at least take you 15 mintes to read 30.

then you start adding 1 minute until you get to 36 pages.

15 minutes = 30 pages

16 minutes = 32 pages

17 minutes = 34 pages

18 minutes = 36 pages

Therefore, it should take 18 minutes to read all 36 pages.

(A shorter way of doing this would be doing 10÷5=2, then just dividing 36 by 2 (36÷2) and you would get 18 which would be the minutes it would take you to read all 36 pages if you read at 2 pages per minute.)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Perimeter of trapezoid 13.1 inches by 5.8 inches by 5.4 inches by 16
    10·1 answer
  • Determine the x-intercepts of the function
    12·1 answer
  • Eighteen boys joined a group of p students in the auditorium. If the ratio of boys to girls was then 5:4 write and algebraic exp
    9·1 answer
  • Please factorise this question and show the entire process.​
    8·2 answers
  • PLEASE HELP making Brainliest if correct
    9·1 answer
  • Determine which is the better buy. 3 pounds of pellets for ​$4.95 or 5 pounds of pellets for ​$7.50 The unit price for 3 pounds
    10·1 answer
  • I need help with a homework question​
    5·1 answer
  • Solve the equation
    11·1 answer
  • Find the value of this expression if x=1 and y=-5 <br> x^2y/7
    13·2 answers
  • In South Africa, musicians who perform along the streets are called buskers, and must get a permit, which costs $30. They can ma
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!