1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksivusya [100]
3 years ago
15

Which situation is best met through long-term saving?

Mathematics
1 answer:
Masja [62]3 years ago
7 0
An unexpected medical bill I’m pretty sure
You might be interested in
Caden buys 3.9 pounds of grapes that cost $1.80 per pound. Which expression can be used to find the total cost of the grapes ?
Ilya [14]

Answer:

1.80 times 3.9

Step-by-step explanation:

to find the total cost of grapes, you need to multiply 1.80 and 3.9, which is $7.02.

4 0
4 years ago
Help pls im on a timed test<br><br> * For people who search it up (3x)^3=3^1
wel

Answer:

  • Option D. x = -2

Step-by-step explanation:

<u>Given equation:</u>

  • (3^x)^3 = 3^1.
  • (3^3^+^(^-^2^)) = 3^1
  • = 3^1.

<u>Your answer will be Option D.</u>

6 0
2 years ago
A 9-meter piece of wire costs $8.64. What is the unit price?
yanalaym [24]

Answer:

$0.96

Step-by-step explanation:

To find the unit price is to find the price of 1 meter.

9m = $8.64

1 m = 8.64 ÷ 9 = $0.96

6 0
3 years ago
What is the wavelength of a 320 Hz sound traveling 330 m/s?
maw [93]

Answer:1.03125 meter

Step-by-step explanation:

Velocity =330 meter per second

Frequency =320 Hertz

wavelength=velocity ➗ frequency

Wavelength=330 ➗ 320

Wavelength=1.03125 meter

8 0
3 years ago
Kyle's phone bill is 45 per month how much does he have to pay for half a year of phone service
olya-2409 [2.1K]
For half a year Kyle's phone bill would come up to be $170
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Describe the relationship between the graph
    9·1 answer
  • a study shows that 70 out of 200 college students read the newspaper. Marysville college has 12600 students. based on the study
    13·2 answers
  • Please can someone help me like right now .thank you
    8·1 answer
  • How to simplify -64^(1/3)
    5·2 answers
  • At a pumpkin patch, if Armando guesses the weight of his pumpkin within 0.3 pounds, he gets to take the pumpkin home for free. I
    14·2 answers
  • Which of the following is equivalent to (13 + 4i) + n = 0
    7·1 answer
  • Find the inverse of function f.<br> f(x) = 1 /2x+7
    12·1 answer
  • The owner of a flower shop on H street sells 28 roses for $140. What is the cost in dollars per rose?
    14·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST AND 50 POINTS
    5·1 answer
  • A local mechanic on average services 14 cars a week. How many cars does he service in 4 years
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!