1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DIA [1.3K]
3 years ago
6

the cost of diesel fuel varies directly with the number of gallons purchased. if 21 gallons of diesel fuel costs $73.50, how man

y gallons of diesel fuel can be purchased for $98?
Mathematics
2 answers:
atroni [7]3 years ago
8 0
73.50÷21=3.5 per gallon

98÷3.5=28 gallons ...answer
Marta_Voda [28]3 years ago
4 0
The key here is the word "directly." We need to set up a ratio.

gallons / cost = gallons / cost

21 / 73.50 = gallons / 98

Cross multiply and simplify.

(21)(98) = gallons * 73.50

2058 = gallons * 73.50

2058 / 73.50 = gallons

28 = gallons
You might be interested in
Factorize 3x to second power minus 6x
Ulleksa [173]

Answer:

3x( 3x -2)

Step-by-step explanation:

(3x) ^2 - 6x

9x^2 -6x

The greatest common factor is 3x

3x( 3x -2)

5 0
3 years ago
What is an equation of the line that passes through the points (−2,−3) and (−1,2)?
mariarad [96]
Just graph is bruv. The app is called desmos
4 0
3 years ago
57
Lapatulllka [165]
Could you show a picture so i could understand a little bit better?
6 0
2 years ago
Walter took out a $6,000 loan for six years. He is being charged 6 percent interest, compounded annually. Calculate the total am
cluponka [151]

Answer:

  $8511.11

Step-by-step explanation:

Each year, the amount Walter owes is multiplied by 1.06, so at the end of 6 years, Walter owes 1.06^6 times the amount he borrowed.

  he will pay $6,000×1.06^6 ≈ $8511.11

_____

At the end of the first year, Walter owes the original loan amount plus 6% interest. That total is ...

  $6000 + 0.06×6000 = $6000×1.06

At the end of the following year, he owes 1.06 times that amount, or ...

  6000×1.06²

The amount owed is multiplied by 1.06 each year until Walter pays off the loan.

8 0
3 years ago
Which question can be answered by finding 212÷23? A. How many 23-meter long pieces of ribbon are needed to have a total of 212 m
SOVA2 [1]
The correct answer is the letter A because a division problem shows a total amount being broken into equal parts.

Choice a talks about how many parts it would take to get the total of 212 m of ribbon.

This choice includes the parts and total information.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 22,119 rounded to the nearest hundred?
    6·1 answer
  • Which graph represents (x, y)-pairs that make the equation y=2x true?
    11·1 answer
  • T - 32.8 = -27... Solve Equation
    13·1 answer
  • The mean crying time of infants during naptime at a local preschool is 12 minutes. The school implements a new naptime routine i
    15·1 answer
  • Rich is driving from Philadelphia to Pittsburgh at 70 mph and Michelle is driving from Pittsburgh to Philadelphia at 65 mph. If
    12·1 answer
  • Please help thanks!
    7·1 answer
  • Write five names for 1/4
    12·1 answer
  • Evaluate the expression when x = -3<br> -5x -15<br> Show your work
    11·1 answer
  • Solve for x and y in the following sequences:
    6·1 answer
  • Which of the following graphs matches the equation y=−4x+3?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!