2 ounce bag will cost less than $1.25
6 ounces ÷ 3 = 2 ounces
$3.60 ÷ 3 = $1.20
OR
$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce
2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20
Answer:
40x + 30y ≤ 6,550
Step-by-step explanation:
Given:
Cost of each apple bushels = $40
Cost of each corn bushels = $30
Total budget = $6,550
Find:
Inequality
Computation:
Assume;
Total number of apple bushels = x
Total number of corn bushels = y
So,
40x + 30y ≤ 6,550
Step-by-step explanation:
It's 6r+5y. But it's not in the option
Answer:
60
Step-by-step explanation: 60x116=6960
Answer:
2
Step-by-step explanation:
consider the two points. Gradient=change in y/change in x. So 4/2=2