M = 9
o = 7
m + 0 = 9 + 7 = 16
Hence, the answer is 16.
Answer:
$3.50
Step-by-step explanation:
the apples cost $1.40 per pound, so if we have 2.5 pounds, we would need to do this:
1.40 × 2.5
3.5
I hope this helps!
Answer:
y</= 2
Step-by-step explanation:
9 + 1 = 10
9 + 2 < 10
y = anything < 2
Okay so lets call Leah "L" and her cousin "C". We know that L+C=36 ... we also know that Leah is twice her cousins age. Therefore, L=2 times C, or L=2C. This is because Leah's age is equivalent to twice as much as her cousin's.
Now that you know that L=2C, you can plug this back into the equation. This should make it so that's there's only one variable now!
L+C=36
(2C)+C=36 ... here we subbed in L=2C
3C=36 ... we add up the C's
C=12 ... we isolate for C by dividing both sides by 3
So her cousin's age is 12 years old. Leah's age is twice that. Thus, she's 24. If you add the two up: 12+24, you indeed get 36. Hope that helps :))
Answer: Yes. The new average is 3
<u>Step-by-step explanation:</u>
25 students at 3 siblings each = 75 siblings
26 students has 75 siblings + 8 siblings = 83 siblings
New average is 83 siblings ÷ 26 students = 3.19 siblings per students