1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
77julia77 [94]
3 years ago
12

See the attachment below!!

Mathematics
1 answer:
olasank [31]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
N is a positive integer.Explain why n(n-1) must be an even number.
V125BC [204]

Answer:

n and (n - 1) are consecutive integers.

Step-by-step explanation:

We are given 'n', a positive integer.

This 'n' can either be odd or even.

Case I:

When 'n' is odd

The n - 1 is even.

Note that the product of odd and even is always even. That is the product of n and (n - 1) is even.

Case II:

when 'n' is even

Then n - 1 is odd.

Again, using the similar logic we can say that the product of n and n - 1 should be even because here, 'n - 1' is even and 'n' is odd.

4 0
3 years ago
QUICK!!<br><br> Which equation represents the relationship shown in the graph??
Dmitriy789 [7]

Answer:

y=1/2x

Step-by-step explanation:

Look at the graph, all you need is the first point.

Y is at 4 and X is at 2. We can divide y/x to get 4/2=1/2x

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the equation of a line that passes through the point(3,-8)and has a slope of 0?
hram777 [196]

Answer: y=-8

Step-by-step explanation:

If the slope is zero that means that the line does not go up (or have any rise) and therefore must be a horizontal line. Since it passes through the point (3,-8), the equation has to be y=-8.

7 0
3 years ago
What is 5 + 5 + 5 + 5 equals 550 ​
lora16 [44]

5 + 5 + 5 + 5 equals 550 ​lgjf8654

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Chris is at the deli and spent $13.65 for 1.75 pounds of turkey. What was the cost per ounce for turkey?
kvasek [131]

Answer:

0.4875 cents per ounce

Step-by-step explanation:

16 ounces per pound

1.75 lbs x 16 = 28 ounces

$13.65/28 ounces = .4875 cents/ounce

Check: 0.4875 cents x 28 ounces = $13.65

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The value of the digit in the hundreds place is _ time as great as the digit in the tenths I need to find out the blank
    7·2 answers
  • What is equivalent to 6/8?
    11·1 answer
  • JACOB WALKS 70.4 FEET IN 0.2 HOUR. IF HE WALKS AT THE SAME RATE THE WHOLE TIME, WHAT IS HIS SPEED IN FEET PER HOUR?
    12·1 answer
  • What is 5X9 please help
    10·2 answers
  • When doing blood testing for a viral infection, the procedure can be made more efficient and less expensive by combining partial
    9·1 answer
  • What happens to the value of f(x) = log4^x as X approaches zero from the right
    10·1 answer
  • Find y when x=4, if y=7 when x=14
    6·1 answer
  • Solve for y<br> a. 4x + 5y = 25
    7·1 answer
  • Find the solutions to the equation 102x 11 = (x 6)2 – 2. Which values are approximate solutions to the equation? Select two answ
    15·1 answer
  • (23/7+61/3)_34/3<br>what the answer​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!