1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svlad2 [7]
2 years ago
12

Antoine is designing a new, cylindrical drinking glass. If the glass has a diameter of 8 centimeters and a height of 12.8, what

is it’s volume? Round to the nearest tenth
Mathematics
2 answers:
nataly862011 [7]2 years ago
7 0

Answer:

The answer is: 643.4

Step-by-step explanation:

Mice21 [21]2 years ago
3 0

Answer:

643.4

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Nick is saving money to buy a new skateboard and gear, and he needs to save more than $190.44 in order to have enough. Nick has
Dominik [7]

Answer:

Your answer is $19.53 per week.

8 0
1 year ago
An irregular parallelogram rotates 360° about the midpoint of its diagonal. How many times does the image of the parallelogram c
tatuchka [14]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

The question, is basically asking for the order of rotational symmetry for the parallelogram. This is 2, which means while spinning the parallelogram around its centre point 360 degrees, it looks exactly the same, or matches with its original at 2 points

4 0
3 years ago
A mother earned $​8750.00 from royalties on her cookbook. She set aside​ 20% of this for a down payment on a new home. The balan
Masteriza [31]

The problem statement is not clear regarding which money is invested. We will assume it is the 80% of $8750 that is set aside for future education. That amount is

... 0.80 × $8750 = $7000

If x represents the amount invested at 7%, then the total interest earned is

... (7000 -x)×4% + (x)×7% = 420

... 280 +0.03x = 420

... x = 140/0.03 ≈ 4666.67

$4666.67 was invested at 7%.

$2333.33 was invested at 4%.

5 0
3 years ago
A 7-pack of frozen waffles costs 4.76. What is the unit price?
malfutka [58]

Answer:

A 7-pack of frozen waffles costs $4.80.

Step-by-step explanation:

What is the unit price, rounded to the nearest cent?

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do you write this in standard form? (6-7i)/(1-2i)
xenn [34]
\frac { \left( 6-7i \right)  }{ \left( 1-2i \right)  } \cdot 1\\ \\ =\frac { \left( 6-7i \right)  }{ \left( 1-2i \right)  } \cdot \frac { \left( 1+2i \right)  }{ \left( 1+2i \right)  } \\ \\ =\frac { 6+12i-7i-14{ i }^{ 2 } }{ 1+2i-2i-4{ i }^{ 2 } }

\\ \\ =\frac { 6+5i-14\left( -1 \right)  }{ 1-4\left( -1 \right)  } \\ \\ =\frac { 6+5i+14 }{ 1+4 } \\ \\ =\frac { 20+5i }{ 5 } \\ \\ =\frac { 20 }{ 5 } +\frac { 5i }{ 5 } \\ \\ =4+i
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Henry and Margo both began traveling around the circular track. Henry is riding a bike, and Margo is walking. It takes Henry 9 m
    9·1 answer
  • Use the following scenario to answer the question:
    9·1 answer
  • A square measures 8 inches on each side. What is its area rounded off to the nearest square centimeter? (
    12·1 answer
  • Can someone help me with this
    13·1 answer
  • FIRST CORRECT ANSWER GETS A BRAINLIEST +50pts!!!
    14·2 answers
  • Solve the proportion 2/10=11/x
    13·1 answer
  • Whats 2 plus two? fvhjgyffjfhfhfhkfkhfhgfhgkhkhfhgfhghkgkhgfgkhfhgkffkhfhkg
    14·2 answers
  • Micah has a loan of $6,720. This loan has a simple interest rate of 3.5% per year. What is the amount of interest that Micah wil
    6·1 answer
  • the mass of earth is approximately 5.9x10^24 kg, and the mass of venus is approximately 4.9x10^24 kg. find their combined mass
    6·2 answers
  • What is the mean of the data set?<br><br> 85, 97, 84, 88, 95, 100, 81<br> 19<br> 83<br> 88<br> 90
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!