1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bazaltina [42]
3 years ago
6

Solve this problem -282 - (+1,017)=2

Mathematics
1 answer:
77julia77 [94]3 years ago
6 0
The answer is not true.


You might be interested in
How do I find the slope to this equation ?<br> 2х-Зу = 12
evablogger [386]

Answer:

slope = \frac{2}{3}

Step-by-step explanation:

The equation of a line in slope- intercept form is

y = mx + c ( m is the slope and c the y- intercept )

Given

2x - 3y = 12 ( subtract 2x from both sides )

- 3y = - 2x + 12 ( divide all terms by - 3 )

y = \frac{2}{3} x - 4 ← in slope- intercept form

with slope m = \frac{2}{3}

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
This year there are 260 students in the 7th grade. Next year the school expects to have 290 students. What is the percent increa
irakobra [83]

Answer:

about 11.5

Step-by-step explanation: i think this is right

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 349,001 + 209, 499?
Neporo4naja [7]

Answer:

558, 500

Step-by-step explanation:

round 349,001 to 349,000             subtracted 1

round 209, 499 to 209, 500          added 1

349,000 + 209, 500 = 558, 500

Now, the added and subtract 1 cancel out so that is the final answer

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
1. These four lines have been graphed on the same coordinate grid. Which lines are parallel to each other?
Sedaia [141]
1. lines j and k because they have the same slope.
2.d because -1/3 is the opposite slope of 3 and it passes through that point.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone please solve this? I got 300.09 but it wasn’t right.
Anna71 [15]
4 months in a year should be 4/12
therefore
I = 300 x 0.09 x (4/12)
I = 9
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Sages team needs to buy at least 75 cans, but they only have $50 to spend.Use the information sages collected to find another op
    10·2 answers
  • Caleb builds planter boxes and sells them for$20 each. If he sells 8 boxes and makes a profit of $96, how much is his expenses?
    6·2 answers
  • To order tickets online to a hockey game, there is a processing fee plus the cost per ticket. The cost for 5 tickets is $174.45.
    12·1 answer
  • An airplane on autopilot took 7 hours to travel 4,914 kilometers. What is the unit rate for kilometers per​ hour?
    14·1 answer
  • Using a directrix of y = −2 and a focus of (1, 6), what quadratic function is created? Question 3 options:
    14·1 answer
  • HELPPPPP!!!!! 32 points!
    13·1 answer
  • I need help on questions 9 and 10. The answers can either be -36, 20, 70 or 28
    14·1 answer
  • A rocket is launched straight up from the ground with an initial velocity of 192 feet per second. The equation for the height of
    11·1 answer
  • One gallon of water weighs about 8.34 pounds.<br><br> How much does 3.5 gallons of water weigh?
    11·2 answers
  • PLEASEEEEEE HELP ME WITH THIS PLEASE
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!