1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Art [367]
3 years ago
5

An elevator can hold 16 people and 50 people are

Mathematics
2 answers:
vesna_86 [32]3 years ago
8 0
There will be 4 trips because 3x16=48+2 is 50 and thematic equals 4 trips
Inessa05 [86]3 years ago
7 0

Answer: It would be 4 trips with two people in the last trip up

Step-by-step explanation:

16+16+16=48

48+2=5

You might be interested in
9!-4!(5!) How do i solve?
Lemur [1.5K]
To simply the expression,we should remember an ! in math represents every number (til 1) before that one multiplied or "the product of the integers from 1 to n"

So now that we have the definitions we can simplify by finding the values of each:

(9x8x7x6x5x4x3x2x1)-(4x3x2x1)(5x4x3x2x1)

After simplifying this will equal to 3600

6 0
3 years ago
Why is this simplified by combining like terms <br> 3(4x+5) +2
Inga [223]
3(4x+5)+2
3•4x=12x
5•3=15+2=17
Answer= 12x + 17
3 0
2 years ago
Jasmine buys 3 T-Shirts and 3 Hats for $11.25. The next day, he buys 4 T-Shirts and 2 Hats for $10. How much does each T-Shirt a
leonid [27]

Answer: Each shirt costs $1.25, and each hat costs $2.5.

Step-by-step explanation:

Let x= Cost per T-shirt, y = Cost per Hat.

As per given,

3x+3y=11.25        (i)

4x+2y=10             (ii)

Multiply 4 to equation (i)

12x+12y=45          (iii)

12x+6y= 30             (iv)

Eliminate (iv) from (iii), we get

6y= 15

⇒ y = 2.5

Put value of y in (i)

3x+3(2.5)=11.25

⇒3x+7.5=11.25

⇒3x= 3.75

⇒x= 1.25

Hence, each shirt costs $1.25, and each hat costs $2.5.

8 0
3 years ago
The Robot Factory is a learning center where children can build robots. The project fee per visit is $18, and each hour of time
ipn [44]
The answer is 2 and a half. Because 18 + 6 + 6 + 3 is 33. This is because $18 to get in then $6 for one hour another $6 for an hour and $3 for an half hour.
5 0
3 years ago
A 6-pack of fruit juice costs $2.76. At that same rate, how much would a 15-pack cost
Scorpion4ik [409]
A 15 - pack would cost $6.90.

Explanation:
We know that a 6-pack of fruit juice would cost 2.76, so to find the cost of 1 -pack, you divide 2.76 by 6. That gives us $0.46 for 1 -pack. To find the cost of a 15-pack, you would multiply $0.46 by 15, which gives us $6.90. Therefore, a 15- pack would cost $6.90
3 0
3 years ago
Other questions:
  • 11. Mya creates the table to show how much fruit to put in her shake. How much
    14·1 answer
  • What is the value of n? ​
    8·1 answer
  • I need help with math
    15·2 answers
  • the nature park has a pride of 5 adult lions and 3 cubs. the adults eat 8 pounds of meat each day and the cubs eat 4 pounds. how
    15·1 answer
  • I need the answers please
    10·1 answer
  • steve repairs elevators. when he is called to a job he uses the stairwell to go to the floor which the elevator is located. in t
    12·1 answer
  • If you have a 21oz cereal and the price is 2.94 what is the unit price
    6·2 answers
  • Disjoint, Independent, and Complement State whether the two events (A and B) described are disjoint, independent, and/or complem
    8·1 answer
  • A square-based pyramid has a base side length of 2 cm and a slant height of 3 cm.
    13·1 answer
  • 1 is the only number that's neither prime nor composite-right?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!