1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mr_godi [17]
3 years ago
6

If you have a 21oz cereal and the price is 2.94 what is the unit price

Mathematics
2 answers:
just olya [345]3 years ago
6 0
For 21 Oz, price is 2.94
So, for 1 Oz, it would be: 2.94 / 21 = 0.14

In short, Your Answer would be $0.14 cereal per oz.

Hope this helps!
jarptica [38.1K]3 years ago
5 0
The answer is $0.14/oz

- When trying to find a unit rate, you want to get the unit (price in this case) per one unit (ounce in this case).

- To determine how much you're paying by the ounce for your cereal you'd divide the total cost by the total amount.

- $2.94/21=$0.14
You might be interested in
Factor completely. y2 - xy - 56x2
aliina [53]
For this case we have the following expression:
 y2 - xy - 56x2
 Rewriting we have the factored expression, which is given by:
 (7x + y) (y-8x)
 Checking we have:
 7xy - 56x ^ 2 + y ^ 2 - 8xy
 y ^ 2 - xy - 56x ^ 2 (OK)
 Answer:
 
The factored expression is given by:
 
y2 - xy - 56x2 = (7x + y) (y-8x)
5 0
3 years ago
Jezebel is planning a party at the skating rink. The cost for each person attending is $3.50 for skate rental and $5.00 for food
SashulF [63]

Answer:

The inequality that could be used is 8.50p≤300 and the greatest number of people that can attend is 35.

Step-by-step explanation:

From the information provided, you can write an inequality where total cost for people attending at the party should be less than or equal to $300:

3.50p+5.00p≤300

8.50p≤300

Now, you can solve for p:

p≤300/8.50

p≤35

According to this, the answer is that the inequality that could be used is 8.50p≤300 and the greatest number of people that can attend is 35.

4 0
3 years ago
The number of employees for a certain company has been decreasing each year by ​4%. If the company currently has 710 employees a
Arte-miy333 [17]

Answer:

Answer is A

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
The legs of a right triangle are 3 units and 6 units. What is the length of the hypotenuse? Round your answer to the nearest hun
garri49 [273]
C =\sqrt{3 ^{2} + 6  ^{2} } = 6.7082

Round 6.7082
6.71

6.71 is your answer
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of using identities 996^2
Svetlanka [38]

Answer:

992,016

Step-by-step explanation:

{996}^{2}  \\  =  {(1000 - 4)}^{2}  \\  =  {1000}^{2}  - 2 \times 1000 \times 4 +  {4}^{2}  \\  = 1000000 - 8000 + 16 \\  = 1000016 - 8000 \\  = 992,016 \\

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 68 miles to 42.5 miles
    14·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!!
    7·1 answer
  • F(x) =2x^2+4x+5<br> Find: (a+h)
    12·1 answer
  • Expressions equivalent to 2(x+3)
    14·1 answer
  • Find the area of a regular pentagon with a side length of 14 and an apothem of 22
    8·1 answer
  • 15\12 +41\6 plz help I need this fast!
    9·1 answer
  • Marking brainliest <br><br> Pls help
    5·1 answer
  • When five months have passed what fraction of the year remains?
    5·2 answers
  • Which answer choice correctly complete the sentence? Asking the "Did you Check" questions is an important step in the Problem So
    6·1 answer
  • Of the25 players on a baseball team,12 are pitchers.What percent of the players are pitchers
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!