1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mr_godi [17]
3 years ago
6

If you have a 21oz cereal and the price is 2.94 what is the unit price

Mathematics
2 answers:
just olya [345]3 years ago
6 0
For 21 Oz, price is 2.94
So, for 1 Oz, it would be: 2.94 / 21 = 0.14

In short, Your Answer would be $0.14 cereal per oz.

Hope this helps!
jarptica [38.1K]3 years ago
5 0
The answer is $0.14/oz

- When trying to find a unit rate, you want to get the unit (price in this case) per one unit (ounce in this case).

- To determine how much you're paying by the ounce for your cereal you'd divide the total cost by the total amount.

- $2.94/21=$0.14
You might be interested in
What is the complete factorization of the quadratic expression 4×^2+8×-60
DerKrebs [107]

4×^2+8×-60

factor out a 4

4(x^2 +2x-15)

4(x+5) (x-3)

4 0
3 years ago
I REALLY NEED HELP
Elena-2011 [213]
1) marbles altogether = 3+4=7
P(black) = 3/7

2) P(first black marble)= 3/7
second black marble - When you removed 1st one only 2 black marbles are left and altogether marbles that are left = 6
P(second black marble) = 2/6=1/3
P(2 black marbles without replacement) means black and  black marbles without replacement.
P(2 black marbles without replacement) =
3/7*1/3=1/7

3) P(first black marble)= 3/7
When you put that black marble back, you got again <span>3 black marbles and 4 red marbles in a bag. So,
</span> P(second black marble)= 3/7
P(2 black marbles with replacement)=3/7*3/7= 9/49<span>

</span>
7 0
3 years ago
Write each verbal expression as an algebraic expression.
harina [27]
1. 9b
2.x^5
3.(3y)/12
4.(1-k)+7
8 0
2 years ago
Help pls ill award u the brainliest person!!! plsss help nowwww
Genrish500 [490]

Answer:

Photo 1: (a) C

(b) A

(c) D

Photo 2: 12.0416cm

Photo 3: 15.5242cm

Step-by-step explanation:

Photo 1: (a) 6×4=24

(b) 6(5)+6=36

(c) 6×6=36

Photo 2: Using Pythagoras' Theorem,

Unknown side length= square root symbol [(8×8)+(9×9)]

= 12.0416cm (6sf)

Photo 3: Using Pythagoras' Theorem,

AC= square root symbol (AB^2+BC^2)

=square root symbol [(15×15)+(4×4)]

= 15.5242cm (6sf)

4 0
2 years ago
24 = 12а - 24 hurrrrryyyyy pleaseeee
kozerog [31]
A=4 4 times 12 is 48 minus 24 is 24
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Luke’s luck changed, and he was able to enroll full-time again. He has become employed full-time and earns $40 per hour. Becomin
    7·2 answers
  • The sum of Andy and Brett's ages is 44. Andy's age is 8 more than twice Brett's age. What are the variables in this situation?
    10·1 answer
  • Cleveland has 64 fl Oz of orange juice how many pints of orange juice does cleveland have??
    7·1 answer
  • The demand function for q units of a product at $p per unit is given by p(q + 3)2 = 100,000. Find the rate of change of quantity
    10·1 answer
  • $15600 at 15.6% for 8 years
    12·1 answer
  • NEED HELP ASAP Sari applied the distributive property using the greatest common factor to determine the expression that is equiv
    10·2 answers
  • What is the scale factor of the map (map is in the picture)<br><br> 1unit=557
    6·1 answer
  • The graph of a linear equation passes through the points (-4,1) and (4,6) <br><br> HELP!
    11·1 answer
  • Can someone help me with this problem ?
    9·2 answers
  • I need help now pls.​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!