1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mr_godi [17]
3 years ago
6

If you have a 21oz cereal and the price is 2.94 what is the unit price

Mathematics
2 answers:
just olya [345]3 years ago
6 0
For 21 Oz, price is 2.94
So, for 1 Oz, it would be: 2.94 / 21 = 0.14

In short, Your Answer would be $0.14 cereal per oz.

Hope this helps!
jarptica [38.1K]3 years ago
5 0
The answer is $0.14/oz

- When trying to find a unit rate, you want to get the unit (price in this case) per one unit (ounce in this case).

- To determine how much you're paying by the ounce for your cereal you'd divide the total cost by the total amount.

- $2.94/21=$0.14
You might be interested in
Consider the enlargement of a triangle that has a scale factor of 7.5.
Illusion [34]

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer is 281.25 ur welcome.     ;)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sylvia walked​ 34 ​mi east from her house to the bank. Then she walked 13 ​mi west to a gift shop. From the gift shop, she walke
Oduvanchick [21]
I'm thinking it is a mile from her house
5 0
3 years ago
Direction can be indicated by negative and positive numbers.
stiv31 [10]
Negative and Positive numbers dictate direction on a graph. Negative numbers indicate the point is moving left, and positive numbers indicate the point is moving right.
8 0
3 years ago
Write 224% as a fraction in Lowest term
Thepotemich [5.8K]
You should Google it because I forgot but others might know
3 0
3 years ago
Please answer I'm begging !!!
Maurinko [17]

Answer:

K=3,052

Step-by-step explanation:

18,010-14,958=3,052

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which is colder 0°F or 6°F
    15·1 answer
  • 29/12 + 23/6 + 11/3 - 5 / 12
    8·1 answer
  • What is 20% of 100 in whole money
    7·2 answers
  • I have 6 digits. One of my 3s is worth 300,000. The other is worth 1/10 as much. My 6 is worth 600. The rest of my digits are ze
    15·2 answers
  • Graph the function f( x ) = |x+2| - 3
    14·2 answers
  • There are twelve shirts in your closet: five blue, four green, and three red. You randomly select one to wear. What is the proba
    8·1 answer
  • Choose the expression that represents the prime factorization of 96.
    12·1 answer
  • What is the equation of the line that is parallel to the line y = -1/3 x + 4 and passes through the point (6, 5)?
    6·1 answer
  • Read the caption please! Thank you :)) please help!
    10·1 answer
  • A multiple of 3 but not of 6 and 9, greater than 22 but less than 37<br>​
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!