1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mr_godi [17]
3 years ago
6

If you have a 21oz cereal and the price is 2.94 what is the unit price

Mathematics
2 answers:
just olya [345]3 years ago
6 0
For 21 Oz, price is 2.94
So, for 1 Oz, it would be: 2.94 / 21 = 0.14

In short, Your Answer would be $0.14 cereal per oz.

Hope this helps!
jarptica [38.1K]3 years ago
5 0
The answer is $0.14/oz

- When trying to find a unit rate, you want to get the unit (price in this case) per one unit (ounce in this case).

- To determine how much you're paying by the ounce for your cereal you'd divide the total cost by the total amount.

- $2.94/21=$0.14
You might be interested in
For what value of x is the equation 8x-2(x-7)=20 true?
sukhopar [10]

Answer:

x = 1

Step-by-step explanation:

Given

8x - 2(x - 7) = 20 ← distribute parenthesis on left side

8x - 2x + 14 = 20, that is

6x + 14 = 20 ( subtract 14 from both sides )

6x = 6 ( divide both sides by 6 )

x = 1

6 0
3 years ago
The owner of a lemonade stand that costs 2 dollars per gallon with juice that costs 7 dollars per gallon. He gets 20 gallons of
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

Step-by-step explanation:

Your answer

62.222 gallons

Mark it as Brainlist answer. Follow me.

7 0
3 years ago
I NEED HELP ASAP!! did i do correct??
Aleks [24]

Answer:

If I were to be honest I think you did it perfectly

5 0
3 years ago
Maggie says that if the expression was 12÷3to the second power, you would divide before simplifying 3 to the second power. Is sh
mezya [45]

Answer:

Maggie is incorrect.

Step-by-step explanation:

PEMDAS tells us the order of operations and the steps of solving a mathematical statement. It states that exponents must be performed before multiplication or division.

P - Parentheses

E - Exponents

M - Multiplication

D - Division

A - Addition

S - Subtraction

Therefore, to solve 12÷3² correctly, 3² needs to be simplified to 9 <em>before</em> dividing.

I hope this helps!

4 0
3 years ago
Given that<br> x:8=2:x<br> Calculate the positive value of x.
kow [346]

Answer:

x = 4

Step-by-step explanation:

x : 8 = 2 : x \\  \frac{x}{8}  =  \frac{2}{x}  \\  \\ cross \:  \: multiple \\  {x}^{2}  = 16 \\ x =  \sqrt{16}  \\ x = 4

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What value of x makes the equation true? 4x - 3= -9 + 7x Question 2 options: 2 -2 12 −12
    11·1 answer
  • Patrick made a simple sugar solution using 3 parts of sugar and 4 parts water. Thomas made a sugar solution using 6 parts sugar
    10·1 answer
  • A living room has a circular rug. According to a small tag, the rug has a circumference of 6.28 yards. What is the rug's area?
    6·1 answer
  • Write an equation that is the slope-intercept form of the equation of the line that passes through (1 , 2) and is parallel to 4x
    7·1 answer
  • Find the length of the radius of a circle with a center at –7 + 2i and a point on the circle at 33 + 11i.
    11·2 answers
  • 16/19 as a decimal rounded to the nearest tenth
    5·2 answers
  • The dinosaur's tail bones are at the solution point to the system of equations below.
    6·1 answer
  • The measure of an angle is 76º. What is the measure of its complementary angle?
    12·2 answers
  • A truck takes 6 hours yo travel 623km. Calculate for the average speed​
    12·1 answer
  • To investigate housing needs in the future, a town planning committee
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!