1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ymorist [56]
3 years ago
15

the nature park has a pride of 5 adult lions and 3 cubs. the adults eat 8 pounds of meat each day and the cubs eat 4 pounds. how

much meat do the cubs and lions eat?
Mathematics
1 answer:
V125BC [204]3 years ago
3 0

Answer:


Step-by-step explanation:

32,768 for the lions.


64 for the cubs.


Together:32,832


You might be interested in
The distance from Jason’s house to school is 0.5 kilometers.What is the distance in meters?
inn [45]

Answer:


Step-by-step explanation:

So we know that we have 1000 m in 1 km.

So convert 0.5 km to m we multiply 0.5 by 1000

0.5*1000 = 500

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find missing angle.
Vsevolod [243]
I don’t really know exactly to what degree you need to put in your solution. But I rounded to the nearest tenth degree.
A = 112 degrees
B= 28 degrees (180-112-40 bc all sides of a triangle must equal 180)
C= 40
a= 27.6 (this is the side opposite of angle A)
b= 14 (side opposite b)
c= 19.2 (side opposite c)

HOW TO SOLVE:
c= law of sines, so c/sin(40) = 14/sin(28), multiply both sides by sin(40) so c can be isolated and solved for. c = 14sin(40)/sin(28). Plug into calculator then get answer. c is approximately 19.2.
a = law of sines again, so a/sin(112) = 14/sin(28). Multiply both sides again by sin(112) then solve. a = 14sin(112)/sin(28). Calculator again. a is around 27.6
7 0
3 years ago
A farm stand sold 12 ears of corn for 4$ .the farm stand sold 180 ears of corn at the same rate
oksano4ka [1.4K]
To answer this first we set up a proportion and then solve. Lets do it:-

\frac{4}{12}= \frac{x}{80}

Cross Multiply:-

80 · 4 = 320

Divide:-

420 ÷ 12 = 60

So, 180 ears of corn are for $60.

Hope I helped ya!! 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please tysm becuase this is hard
NISA [10]
<h3>Answer: </h3><h3>Overall balance for year 5 after taxes = $1350</h3><h3>The filled out table is shown in the attached image below</h3>

===============================================================

Work Shown:

10% = 10/100 = 0.10

10% of 1000 = 0.10*1000 = 100 is the amount of interest earned in year 1. This goes in the first row of column 1. The overall balance becomes 1000+100 = 1100 after we add on the interest earned. We will write 1100 in row1,column2.

Next, compute the tax: 30% of 100 = 0.30*100 = 30. The 30 will be written in row1,column3. Finally, we subtract the amount taxed (30) from the overall balance in column 2 (which was 1100). So 1100-30 = 1070 will be written in row1,column4.

After finishing row1, we should have these four values: 100, 1100, 30, 1070

----------------------------------------------

Now onto row 2

We earn the same amount in interest because we are not compounding. Write 100 in row2,column1.

The overall balance will be different. Instead of using 1000, we will use 1070 which was the figure in row1,column4. Add the amount of interest earned ($100) onto the updated balance ($1070) to get 1170. Write 1170 in row2,column2

The value in row2,column3 is the same as the value above it. This is because the amount of interest does not change, so the amount taxed doesn't change either. Basically we'll have 30s all the way down column 3. We'll also have 100s all the way down column 1.

Subtract 1170 and 30 to get 1140 which is the balance after taxes for year 2.

------------------------------------------------

Repeat these steps for the third, fourth, and fifth rows and you'll get what you see in the table below.

6 0
3 years ago
What are the eletric charges of three subatomic particles​
Nata [24]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

as a person who answers in the mathematics session

i will tell you that the answer is 3

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the derivative of the function
    14·1 answer
  • Willa and Jack are playing a game. Willa's score is 1 point. Jack's score is -3 points. Which
    15·2 answers
  • Consider the function f(x) = 6sin(x^2) on the interval 0 ≤ x ≤ 3.
    13·2 answers
  • What is the y intercept to the question below<br><br> y=8x+7 (20 points)
    8·2 answers
  • Earl runs 90 meters in 60 seconds. How many meters does Earl run per second? Earl runs meters per second.
    11·2 answers
  • 9. If AJKL - ANML, find the values of x and y.
    15·1 answer
  • Identify the function shown in this graph. 4 3 10 1 -5 4 -3 -2 -1 1 2 3 4 5 -2 -5
    11·1 answer
  • - Aidan buys used bicycles, fixes them up, and sells them. His average cost to buy and fix each bicycle is $27. He also incurred
    12·1 answer
  • Dillon pays $106.50 for 5 dozen chocolate chip cookies. What is the price per dozen of chocolate chip cookies in dollars and cen
    14·1 answer
  • 50 POINTS CORRECT ANSWER ONLY!!
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!