In economics, if a good is inelastic, then <u>its supply or demand is not sensitive to price changes.
</u>
Changes or fluctuations in market prices does not affect the supply and the Demand of inelastic goods.
<h2>Further Explanation;
</h2>
- Inelastic goods, are types of goods whose demand and supply is not affected by changes in market prices. That is an increase or decrease in market price does not affect their supply or demand.
- When the price of an inelastic good changes, its supply and demand is unaffected.
- Examples of such goods include, water and food. Therefore, for inelastic goods, the consumer buying strength and habits remain the same.
<h3>Demand and supply in determination of market price
</h3>
- Demand refers to the quantity of goods or services that consumers are willing and able to buy at a particular price while supply is the quantity of goods or services that suppliers are willing to supply to the market at a particular price.
- One of the factor that determine market prices are the forces of demand and supply, this is based on the ability and willingness of buyers and sellers to undertake selling and buying.
- Buying and selling occurs at an equilibrium price that is agreed upon by sellers and buyers.
- This means the sellers and buyers are willing to exchange a certain quantity of a commodity at this price. Thus, price depends on the demand and supply in the market.
- However, for <u>inelastic goods</u> such as water and food, the consumer has no option than to buy them at existing prices since they are necessity goods.
Keywords; Inelastic goods, demand and supply, market price.
<h2>Learn more about:
</h2>
- Demand and supply; brainly.com/question/6749722
- Effect of supply and demand on market price: brainly.com/question/3522474
Level; High school
Subject: Business
Topic: Demand and supply
Sub-topic: Types of goods
Supply and demand changes the price of eggs
Answer:
$3,585
Explanation:
The computation under the FIFO method is shown below:
The total purchase units equal to
= 10 units + 25 units + 30 units + 15 units
= 80 units
Out of 80 units, the 25 units are sold, so the remaining 55 units are come under the ending inventory. The classification is shown below:
10 units at $60 = $600
25 units at $65 = $1,625
20 units at $68 = $1,360
So, the total would be
= $600 + $1,625 + $1,360
= $3,585
Answer:
Please see below.
Explanation:
Below are some of the list a family can provide enrichment for children without elaborate or expensive toys.
1. A family can gather their children and ask them to sing their favorite songs poems. They can also be taught new songs and poems. By doing this, boredom will be eliminated hence enriches them without necessary buying them expensive toys.
2. A family can ask their children to paint any animals they like whether on papers or plywood in different colours This will enable them to develop their innate drawing skills while making fun of the whole process.
3. The family can as well play a quick game with their children. Some games like arm or thumb wrestle could be fun. There is also clapping games or the children can teach the family the clapping games they learnt at school.
4. Children could be asked to tell a story from favorite story books or the parent could create an imaginary story for them. The whole idea is to keep them busy and make it fun as much as possible.
5. There is also riddles and play and cracking of jokes. Children may be asked to crack jokes, play riddles etc. Parents may as well crack jokes and play riddles for them in order to keep them busy and make them have fun.
6. For children who are already in school, the parents could help them solve their maths home work. They may be asked to solve first, after which corrections will be done for them. They may also be given other maths puzzle to solve, just to make them busy and have fun.