1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
agasfer [191]
3 years ago
13

This year three manufacturers of mattresses have closed shop and there is only one mattress manufacture left. With few additiona

l competitors what will likely happen to the supply of mattresses?
Business
1 answer:
Rainbow [258]3 years ago
8 0

Answer:

the supply will decrease causing an increase in pricing on mattresses.

Explanation:

Monopolism occurs when only one supplier produces a product with no other competitors. They control the supply and price of commodities.

Since other mattresse sellers have closed shop, the final seller will have monopoly of the mattresse market.

In order to maximise revenue he will reduce supply and increase prices so that customers will have no choice but to buy the scarce mattresse at higher price.

You might be interested in
In the short run, a monopolistically competitive firm continues to increase production _____ if it can at least cover its variab
tankabanditka [31]

Answer:

Until Marginal Revenue = Marginal Cost

​

Explanation:

In the short run, a monopolistic ally competitive firm continues to increase production until MR = MC if it can at least cover its variable cost. This is the profit maximizing condition. If firm is able to cover his variable costs in short run, he should continue production.

8 0
3 years ago
In a periodic inventory system, which of the following accounts may be closed by debiting Cost of Goods Sold? a) Sales, Inventor
Svetradugi [14.3K]

Answer:

c) Inventory (beginning) and Purchases.

Explanation:

When you use perpetual inventory system, you must record cost of goods sold every time you make a sale. But when you use a periodic inventory system, you close cost of goods sold with merchandise inventory account at the end of the period.

beginning inventory + purchases - ending inventory = cost of goods sold

6 0
3 years ago
Decorte Corporation uses a job-order costing system with a single plantwide predetermined overhead rate based on direct labor-ho
Airida [17]

Answer:

$94.10 per unit

Explanation:

Total direct labor-hours 10,000

Total fixed manufacturing overhead cost $33,000

Variable manufacturing overhead per direct labor-hour $2.50

Job K332:

Number of units in the job 70

Total direct labor-hours 140

Direct materials $455

Direct labor cost $5,320

total variable overhead = $2.50 x 140 = $350

prorated fixed overhead = (total fixed overhead / total direct labor hours) x direct labor hours used = ($33,000 / 10,000) x 140 = $462

total product cost = direct labor + direct materials + variable overhead + prorated fixed overhead = $5,320 + $455 + $350 + $462 = $6,587

product cost per unit = $6,587 / 70 units = $94.10 per unit

3 0
3 years ago
which are characteristics for all careers in the stem career cluster? select all that apply. a. good with customers b. work in l
mestny [16]

I got B, C and D.

Let's go through the process of elimination and my explanation for my answers.

First A, with Stem you don't need to work good with customers because you are doing science, math, technology etc. Working good with customers wouldn't need to be a requirement. B. You will need to know how to work in laboratories, especially if you're going to be in science. Science stem usually has laboratories for scientists to do there discoverys on. C. Technology can be another job for stem careers, they can learn how to code and do other technology stuff. That would be a requirement while working for a Technology career in stem. D. Let's say you were working for a science career, you would need to analyze data to get accurate data stets. It would be a skill needed for that. E. Developing Bridges is something that would not be needed to practice or knowing how to do. Yes, Engineering could be a carrer but it would not just be needing to build a Bridge, you would need much more skill than that. F. <u>I want you to give that one a try,</u> that one is a tricky one. Let's find it out together. So, you need to know how to design products for Engineering, right? But is that one of the main skills for working? Find that one out and let me know <u>what you get. </u>

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jeremy earned $100,000 in salary and $6,000 in interest income during the year. Jeremy’s employer withheld $11,000 of federal in
Alenkinab [10]

Answer:

Answer is explained below.

Explanation:

Description                                       Amount      Computation

(1)Gross Income                               $106,000 $100,000 Salary+ $6000 Interest income                                                                

(2)For AGI Deductions                             0  

(3)Adjusted Gross Income                $106,000 (1) - (2)

(4)Standard Deduction                           $18350        Head of Household

(5)Itemized deductions                            $7,000  

(6)Greater of standard deduction            ($18350) (5)<(4)

and itemized deductions

(7)Taxable Income                                      $87650 (3) + (6)

(8)Income Tax liability                                $13,790  ($87,650                          -$84,200)×24%+$12,962(See tax rate schedule for head of household)

(9)Child Tax credit                                    ($2000)  

(10)Tax withholding                               ($11000)  

Income Tax liability                                $790 (8) + (9) + (10)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Over a long period of time Sears has slipped from being America's largest retailer to struggling for survival in recent years. W
    15·1 answer
  • Sloan Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly project: price = $2,900 per unit; variable cost
    15·1 answer
  • The reason Lin has been so successful in expanding her small auto body shop into a very profitable business with three locations
    12·1 answer
  • The benefits of comparing actual performance of the operations against planned goals include all of the following except A. prov
    5·1 answer
  • Hilary is a retired teacher who lives in Miami and does some consulting work for extra cash. At a wage of $50 per hour, she is w
    15·1 answer
  • Stockholders of Dogs R Us Pet Supply expect a 12% rate of return on their stock. Management has consistently been generating an
    11·1 answer
  • 7. Liqin fixes up old cars and sells them to supplement his retirement income. Liqin came across a beat-up 1955 Corvette that sh
    9·1 answer
  • Forecasted depreciation expense, commonly estimated as: [(Current year depreciation expense / Prior year PPE, net) x Current yea
    6·1 answer
  • At the end of their discussion of the productivity problems in Ron's department, Cole restated Ron's concerns: "In other words,
    15·1 answer
  • a pricing tool that focuses on the changes in total revenue and total cost from selling one more unit to find the most profitabl
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!