1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nikolay [14]
3 years ago
7

Each of the following are types of__________allocation methods:

Business
1 answer:
storchak [24]3 years ago
5 0

Answer:

Each of the following are types of Overheads allocation methods.

Explanation:

Factory overheads such as rent, electricity or water can not be traced directly to a cost object.

When determining the cost of a cost object these overheads are apportioned to departments they pass through for processing  or the actual job using an allocation method.

The common methods for allocating overheads are plant-wide rate method, departmental overhead rate method and activity-based costing method.

You might be interested in
All of the following are good ways to follow up with a new business contact except -
sweet-ann [11.9K]
The anwser is D, i just finished the same test
7 0
3 years ago
Moody Corporation uses a job-order costing system with a plantwide predetermined overhead rate based on machine-hours. At the be
dolphi86 [110]

Answer:

Instructions are below.

Explanation:

Giving the following information:

Machine-hours required to support estimated production 157,000 Fixed manufacturing overhead cost $ 658,000

Variable manufacturing overhead cost per machine hour $4.50

To calculate the estimated manufacturing overhead rate we need to use the following formula:

Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Estimated manufacturing overhead rate= (658,000/157,000) + 4.5

Estimated manufacturing overhead rate= $8.69 per machine hour

Job 400:

Direct materials= $350

Direct labor cost= $240

Machine-hours used= 31

Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base

Allocated MOH= 8.69*31= $269.39

Job 400:

Units= 50

First, we need to calculate the total cost:

Total cost= 350 + 240 + 269.39

Total cost= $859.39

Unitary cost= 859.39/50= $17.188 per unit

7 0
4 years ago
???????????????????????????
bazaltina [42]

I think your answer would be B: Journal.

Adjusting entries are journal entries recorded at the end of an accounting period to alter the ending balances in various general ledger accounts. These adjustments are made to more closely align the reported results and financial position of a business with the requirements of an accounting framework, such as GAAP or IFRS. This generally involves the matching of revenues to expenses under the matching principle, and so impacts reported revenue and expense levels.

5 0
3 years ago
Clarke Manufacturing Company makes a single product that is produced on a continuous basis in one department. All materials are
Gelneren [198K]

Answer:

a- Cost of finished goods= $54000

b- Cost of ending wip =$17290

c- Cost of beginning and total= $71290

Explanation:

The question has three requirements mentioned as follows;

a- Determine the cost of goods transferred to finished goods inventory.

b- Determine the cost of the ending work-in-process inventory.

c- Determine the total cost of the beginning work-in-process inventory plus the current manufacturing costs?

The solutions to each requirement are as follows:

a- cost of finished goods?

The cost of finished goods (9000 units) includes all of the production cost per unit which in this question  is $6.

So the cost of finished goods is =$6×9000

Cost of finished goods= $54000

b- cost of ending work -in-process inventory?

Ending work-in-process inventory are 3500 units of which 10% has been converted. This implies that ending work-in-process inventory would have consumed 100% material but 0% conversion cost since they are under process yet but 10% (i.e 3500×10%=350 units) of the work-in-process have been converted which means only 10% of the work-in-process inventory would have consumed total cost, therefore the cost of ending work-in-process would be:

cost of ending wip inventory= (3500×$4.80) + (350×$1.40)

Cost of ending wip =$17290

c- cost of beginning wip and current manufacturing cost?

Cost of beginning wip and current manufacturing cost would be the total cost of finished stock and ending work-in-process inventory (i.e adding answer of a and b)

cost = $54000+$17290

cost= $71290

4 0
3 years ago
Choose a company you know of that you think is good at innovation, describe at least one innovative thing that company has done.
drek231 [11]

Answer:

3M is the one of the most innovative companies which this world has ever seen.

Sticky Post-it-Notes, is the most important innovations of 3M.

Explanation:

3M is the most innovative organisation, ever, on the face of the earth. There are many innovative products 3M has invented; ranging from Scotchguard for your shoes protection, and Scotch Tapes for giving your shoes entirely a new look and feel, phone cases, skins for laptops etc.

Sticky Post-it-Notes, is the most important innovations of the 3M, which changes the many work-related and home-based methods which previously were used for saving and memorizing the information.  

How Sticky Post-it-Notes got invented

One of the project team at 3M was working on making glue, the formula went wrong. On analysis, they came to know that they have invented a new kind of glue which is sticky, adhesive and at the same time it can be peel off from the surface as well, so, from here they reached towards a totally new type of product, which is known to today's world as Sticky Post-it-Notes.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Originally, filters for Mr. Coffee electric-drip coffeemakers were sold through appliance and mass merchandise stores. If the co
    5·1 answer
  • By marketing an item, sellers attempt to increase the real value of an item.<br> True or false
    8·1 answer
  • At the beginning of the year, Kullerud Manufacturing had a credit balance in its allowance for doubtful accounts of $10,670, and
    5·1 answer
  • ASsume the following information:
    5·1 answer
  • Megatron is a competitive firm operating under the following conditions: Price of output is $15, the profit maximizing level of
    10·1 answer
  • Which statement best explains the law of demand?
    9·2 answers
  • Will Shakespeare is a struggling playwright in sixteenth-century London. As the price he receives for writing a play increases,
    13·1 answer
  • Social compensation is especially likely when high-ability group members are suspected of loafing.
    8·1 answer
  • Client 5 I am a 45-year-old agricultural scientist. I have been working for years to come up with a natural egg that is free of
    8·1 answer
  • What must strategic leaders keep in mind if they are going to achieve successful strategic positioning
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!