the first answer is D and the second is C
Step-by-step explanation:
The first question you just move to the next point the second a translation doesn't mirror it but it does move it so its C because it slides
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
Answer: im having the same problem
Step-by-step explanation:
(f+g)(x)=f(x)+g(x)=(2x-6)+(4x+7)=6x+1
(f-g)(x)=f(x)-g(x)=(2x-6)-(4x+7)=-2x-13
(fg)(x)=f(x)×g(x)=(2x-6)(4x+7)=8x^2-10x-42
(f+g)(-2)=f(-2)+g(-2)=(2(-2)-6)+(4(-2)+7)=-11