1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ludmilkaskok [199]
3 years ago
7

guys help me plz, this katie girl keeps deleting my math question but help plz with this math prom!!!

Mathematics
1 answer:
matrenka [14]3 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

Area is:

1/4 * πr²

1/4 * 3.14 * 64 = 50.24

You might be interested in
Find an equation of the line that passes through the point (-6,7) and is perpendicular to the line 12x-18y-72=0
madreJ [45]

Answer:

y=-1.5x-2

Step-by-step explanation:

18y=12x-72

3y=2x-12

y=2/3x-4

Slope=-1.5

7=-6(-1.5)+b

7=9-2

4 0
3 years ago
Here's a list of numbers : 13, 27 ,81, 21 ,43, 48 ,23, 39 ,45 From this list, write down a.) The even number b.) The square numb
vazorg [7]

Answer:

48 is the even number

81 is the square number

13 43 23 are the prime numbers

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve by elimination -7x-20=-14 -2x+10y=-4
sweet-ann [11.9K]
Mark brainliest please mark

6 0
2 years ago
What are the answer for your these questions?
ozzi

Answer:

<u>a. 11</u>

<u>b. 9</u>

Step-by-step explanation:

<em>A:</em>

2 x 4 = 8

8 + 3 = 11

<em>B:</em>

-2 x -2 = 4

4 + 5 = 9

Hope this helps! Let me know if it was right!

5 0
2 years ago
7 . Your goal is to sell at least 50 boxes of cookies for your school fundraiser.
worty [1.4K]

Answer:

a. number of boxes sold ≥ 50

b. 26 + x ≥ 50

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the measure of E in degrees
    15·2 answers
  • Please help me... Question is in the picture
    13·1 answer
  • EXAMPLE 2 Find the local minimum and maximum values of the function below. f(x) = 3x4 â 16x3 â 270x2 + 3 Video Example SOLUTION
    8·1 answer
  • Mrs. Walters buys 5 and 1/4 pounds of strawberries for $8.40. What is the unit cost of the strawberries?
    9·2 answers
  • Which expression is equivalent to 1/27
    5·1 answer
  • Please Solve this, it would be extremely helpful for me.
    7·1 answer
  • Blank is the opperation of two numbers that can be thought of as reapeated addition
    13·1 answer
  • Find m∠UTS, if m∠UTV=x+15, m∠VTS=140∘, and m∠UTS=15x+15.
    13·1 answer
  • Need help, no links. Thanks
    10·1 answer
  • Among the 2302 respondents, 627 said that they only play hockey. what percentage of respondents said that they only play hockey?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!