1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luba_88 [7]
3 years ago
5

The answers and work to all please quick

Mathematics
1 answer:
galben [10]3 years ago
3 0
1.) 12s= 60
Divide 12 on both sides
Final Answer: s= 5 

2.) 7y= 42
Divide 7 on both sides
Final Answer: y= 6

3.) x/9=72
Multiply 9 on both sides
Final Answer: x= 648

4.) -5j=30
Divide -5 on both sides
Final Answer: j= -6

5.) n/20=1
Multiply both sides by 20
Final Answer: n= 20

6.) 15=n/5
Multiply 5 on both sides
Final Answer: 75 =n

7.) 100=25u
Divide 25 on both sides
Final Answer: 4 =u

8.) -36= -6p
Divide -6 on both sides
Final Answer: 6 =p

9.) -10=t/13
Multiply 13 on both sides
Final Answer: -103 =t
You might be interested in
seven out of every 8 students surveyed owns a bike. The difference between the number of students who own a bike and those who d
guajiro [1.7K]
So if x people were surveyed, \frac{7}{8} people owned a bike and \frac{1}{8}  did not.

The difference between them is 72:
\frac{7}{8} x-\frac{1}{8} [/tex] =72
so this means that
\frac{6}{8} x=72

let's simplify:

\frac{3}{4} x=72

and divide by 3:

\frac{1}{4} x=24

and mupliply by 4:

x=96

so 96 people were surveyed







5 0
3 years ago
An airplane is change in alitude before landing is shown in the table
USPshnik [31]

Answer:

wheres the table can you please provide one

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
In the figure,  x ∥ y and a is a transversal that crosses the parallel lines.
Dominik [7]
Here, exterior angles are 1, 2, 7 & 8 as they are outside the parallel lines, & among them, alternates are: 1 with 7 and 2 & 8. 1 & 7 is not in option but 2 and 8 is there in C

In short, Your Answer would be Option C

Hope this helps!
8 0
3 years ago
How to evaluate 164​
Pepsi [2]

Answer:

164=82+82 or 164=82 x 2

Step-by-step explanation:

Hope that works

7 0
3 years ago
Susie is visiting China from the U.S. One day she stopped by a market and found a stall selling tomatoes for 15.65 yuan per kilo
liq [111]

Answer:

1st blank is 0,14 dollars/1yuan, and 2nd blank is 1kg/2.2lb

Step-by-step explanation:


5 0
3 years ago
Other questions:
  • writing an equation of a line given its slope and y-intercept. write an equation in slope-intercept form for the line with slope
    9·1 answer
  • Chris earns $10.00 each time he washes his neighbor’s car. The expression 10x represents Chris' earnings. What does the variable
    7·2 answers
  • V equals lwh solve for l<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=v%20%3D%20lwh%20%5C%3A%20solve%20%5C%3A%20for%20%5C%3A%20l" id="Te
    12·1 answer
  • Joshua has 3 yards of ribbon. He needs 1/4 yard to make 1 bow. How many bows can Joshua make? Break down problem.
    13·1 answer
  • Determine whether each expression represents the statement divide the sum 15 and 6 by the difference of 10 and 3.
    7·1 answer
  • Someone please help fast
    13·2 answers
  • A 4-pint carton of sour cream costs $9.12. What is the price per cup?
    7·1 answer
  • How to tell if ratios are equivalent.
    6·1 answer
  • a group raised $276 for its favorite charity. this is 23% of the amount it hopes to raise. how much money does the group want to
    7·1 answer
  • What is the area of the parallelogram
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!