Answer:
f(-3) = 9
Step-by-step explanation:
Step 1: Define
f(-3) = x = -3
f(x) = x²
Step 2: Substitute and Evaluate
f(-3) = (-3)²
f(-3) = 9
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
Answer:
1 1/2 cups
Work: 2/3 of 4 1/2= 3
4 1/2-3= 1 1/2
Answer:
67.2mph
Step-by-step explanation: you do 168 divide by 2.5
So thi sis really simple since you have an equal sign so
(n/3)-(5n/6)=1/3
to subtract fractions, make the bottom number the same
n/3 times 2/2=2n/6
(2n/6)-(5n/6) or (2n-5n)/6 so
-3n/6=1/3
multiply both sides by 6
-3n=6/3=2
-3n=2
divide both sides by 3
-n=2/3
mmultiply boht by -1
n=-2/3
tada
n=-2/3