1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yakvenalex [24]
3 years ago
12

Jude has seven times as many dimes as nickels their value is $5.25 how many nickels does he have.

Mathematics
2 answers:
lukranit [14]3 years ago
7 0
1 nickel = $0.05
1 dime = $0.10

n - number of nickels
7n - number of dimes

A equation:
 
0.05n + 0.1 · 7n = 5.25
0.05n + 0.7n = 5.25
0.75n = 5.25          |divide both sides by 0.75
n = 7

Answer: He have 7 nickels.
Olenka [21]3 years ago
6 0
Let dimes be represented by d and n for nickels;
1 dime= 0.1 dollars
1 nickel=0.05 dollars
0.1d+0.05n=5.25
d=7n
so,
0.1(7n)+0.05n=5.25
0.7n+0.05n=5.25
0.75n=5.25
n=7
There are 7 nickels and 49 dimes


You might be interested in
Taking a test!!! I need help on it pleaseee!!!
ivann1987 [24]

Answer:

The first one is right the rest of them is not right correct

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Plz Helppppp Which relation is a function?
gtnhenbr [62]

Option A. is a function...

here For different values of x in Domain of(x,y) ;There is a unique image y in codomain.

All others have more than one image for a single value x.

Hope it helps...

Regards;

Leukoniv/Olegion.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
John said he can find 38×10 by adding a 0 to the end of 38 to get 380. John finds 46.52×10 using the same method and gets 46.520
cestrela7 [59]

Answer: See explanation

Step-by-step explanation:

John said he can find 38×10 by adding a 0 to the end of 38 to get 380. John finds 46.52×10 using the same method and gets 46.520.

For the first one that is, 38 × 10 = 380, John is correct. For the second one, that is, 46.52 × 10 = 46.520. John is incorrect. In this case, the first one is correct because John was multiplying by a whole number.

For the second one involving a decimal, John could have shifted the decimal point one place to the right and not add 0 to the end. Then he will get:

46.52 × 10 = 465.2

4 0
2 years ago
When using the Distance Formula, the solution is the perimeter of a polygon.<br> true or false?
natali 33 [55]

Answer:

false

Step-by-step explanation:

When solving the distance formula it is the distance from one point to another. If you had a rectangle and used the distance formula from each point then you would have a perimeter

5 0
3 years ago
Choose an angle or point from the preimage and name its image
Ksenya-84 [330]

From the preimage, the angle or point I choose is P and I name its image as: P maps to P’.

 

The set of all elements of the domain that map to the members of S is the inverse image or preimage of a particular subset S of the codomain of a function.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • How many degree has ABC
    8·1 answer
  • A delivery service defines a "package" as a parcel for the sum of the length and the girth is less than 70 in (length is the lon
    8·1 answer
  • SUPER EASY!!!! 30 points!!!!!! Easy Elamentray school HW !!!!!!!! PLZ HELP!!!!
    15·2 answers
  • Write the equation of the line that has an undefined slope and passes through the point (3,5)
    11·1 answer
  • Help !! pls help 6th grade work :(
    15·1 answer
  • What is the equation for the line that passes through the point (-4,-6) and has a slope of -1/2?
    5·1 answer
  • B<br> X+2<br> 3<br> D<br> E<br> х<br> 2<br> С C<br> A<br> x = [?]
    8·1 answer
  • A store sells a package of 3 notebooks for $2. The point on the graph represents this ratio relationship. Which ordered pairs re
    11·1 answer
  • Mrs. Glenn wanted to plan a fun day with her three children. An adult ticket to the local amusement park is $20. A child’s ticke
    10·1 answer
  • What is the unit rate in 187pounds of food for 1447.38
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!