1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
soldier1979 [14.2K]
3 years ago
13

The difference between 4 and the product 6x is 40

Mathematics
1 answer:
mylen [45]3 years ago
6 0
Write an equation like this...
4 - 6x = 40 
x = -6

Check:
4 - (6 x -6)
4 - (-36)
* A "-" symbol and "-" symbol equal a "+" sign
So...
4 + 36 = 40

Hope this helps! :3
You might be interested in
Which expressions represent the distances from the point (x,y) to the focus and the directrix?
LuckyWell [14K]

Answer:

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Step-by-step explanation:sry i ran out of ponts  from one queshten

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jalen traded $4100 for Mexican pesos, immediately changed his mind, and then promptly traded his Mexican pesos back into dollars
Tcecarenko [31]
The answer is the option <span>A.) More than $0 but less than $4100
</span><span>
Because, when currency is exchanged for another currency, the bank or trader usually </span>charges commission <span>for changing it.
</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
john wants to fence in a portion of his backyard. the dimensions of the area are 12 1/2 yards long and 5 1/2 yards wide. how man
Troyanec [42]
12.5+12.5+5.5+5.5=36 there are 3 ft in a yard so 36*3=108ft
L+L+W+W= Area
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me plz
Aliun [14]

Answer:

The answer is 4.

Step-by-step explanation:

8/3 ÷ 2/3 = 8/3 x 3/2 = 4

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
(2 - 1 1/3) X 3/4<br> full answer pls
mihalych1998 [28]

12 83 cicnejwdhwigi3giu2

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A triangle has one angle that measures 31 degrees, one angle that measures 46 degrees, and one angle that measures 103 degrees.
    14·2 answers
  • yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. find the unit price in dollars per towel if necessary round your answer to the nearest
    15·2 answers
  • Round each number to three significant figures.a. 3.14159 b. 6.12356c. 4.56787
    14·1 answer
  • It's D, all real numbers greater than or equal to -3<br> i got %100 in the test
    12·2 answers
  • I’m taking a test plz anyone help!
    13·1 answer
  • A cell phone company charges $40 plus .05 per text. What is the slope?
    10·1 answer
  • NEED HELP, DUE SOON! Find the area of the composite figure below and then chose the correct answer.
    8·1 answer
  • Which systems have infinite solution? check all that apply
    15·2 answers
  • Which fraction represents the decimal 0.12
    5·1 answer
  • Question A librarian weighs each book that was returned to the library (to the nearest pound). Below is the data. 245 55 Make a
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!