1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitriy789 [7]
3 years ago
9

paul paid $25.50 for 3 cups of hot chocolate and 4 cups of hot tea. the cost of each cup pf tea was 2.3 the cost of each cup of

hot chocolate. how much did each cup of hot chocolate cost?
Mathematics
1 answer:
Bumek [7]3 years ago
5 0
How To Solve It:

$2.30 x 4 = $9.20

$25.50 - $9.20 = $16.30

$16.30 ÷ 3 = $5.43

Answer:

Each cup of hot chocolate costs $5.43

I hope this helps! :)
You might be interested in
What is this shape which is 75 mm in diameter and 112 mm in height.<br> This shape has to be a prism
klasskru [66]
The shape you are looking for is a pyramyde

<span />
8 0
3 years ago
The ratio 63:28 in simplest form is
Bezzdna [24]
It is 9:4.

Reason: divide both numbers by a common multiple, which is 7. 
6 0
3 years ago
Given the following triangle, if a = 12 and ∠B = 48°, find b to the nearest whole number.
Keith_Richards [23]
In the figure, the triangle ABC is a right triangle, a is the adjacent leg to the angle B, and b is the opposite side to the same angle.

So, you can use the tangent ratio which relates the angle, the opposite leg and the adjacent leg:

tangent (angle B) = b / a => b = a * tan(B)

=> b = 12 * tan(48°) = 13.33≈ 13

Answer: 13


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
CORRECT ANSWER WITH A GOOD EXPLANATION WILL GET BRAINLIEST + 15 POINTS ASAP
arsen [322]

Answer:

666.6667 feet²

Step-by-step explanation:

So.

Since the scale is 1 : 20, we can do 4 x 20 and 5 x 20, Which is 80 and 100.

Find area: 80 x 100 = 8000 we can just add 2 zeros to 80 since it's multiplying by 100.

So it's 8000in²

Then we do 8000 in to feet.

Which is ≈ 666.6667feet

btw it asked for feet so we give them FEET

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HURRY!!
Ksivusya [100]

Multiple the number of toys bought by c to equal the total spent:

A) 7c = $22.75

B) divide the total spent by the quantity bought:

C = 22.75/7

C = 3.25

Each toy cost $3.75

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The cost for any regular priced treat, t, in the store ranges between $1.25 and<br> $5.99.
    11·2 answers
  • In my number the digit in the ones place is double the digit in the tens place. the sum of the digits is 3
    11·1 answer
  • Which statement is logically equivalent to the following conditional statement?
    11·1 answer
  • I <br>need help solving this
    10·2 answers
  • Find the value of x<br> (4x-20)°​
    9·2 answers
  • Solve /x-5/=3<br> A. x=2, x=8<br> B. x=-8, x=8<br> C. x=-2, x=2<br> D. x=-8, x=-2
    11·1 answer
  • Work out<br> 5^-2 x 3 sq root 8<br> Give your answer as a decimal.
    14·1 answer
  • Identify the system of equations given in the graph below.
    5·1 answer
  • Question 10, 4.A.27
    7·1 answer
  • Cost to cross the bridge(one-way): Truck (2 or 3 axles): $3.00 Truck (4 or 5 axles): $6.25 Truck (6 or more axles): $10.00. One
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!