1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Darina [25.2K]
3 years ago
6

Ms. Stone decided to purchase 2 reusable bottles instead. When she got to the counter, she realized she had $10.15, only ⅝ of th

e money she needed for the purchase. How much does 1 bottle cost?
Mathematics
1 answer:
Bumek [7]3 years ago
6 0

Answer:

The price of one reusable bottle is $8.12

Step-by-steetp explanation:

Ms stone wanted to purchase two reusable bottles but discovered she had only ⅝of the Mone and that ⅝ is equal to $ 10.15.

So the cost of what she wants to purchase will be called x.

Mathematically

⅝ * x = 10.15

X = (10.15*8)/5

X = 81.2/5

X= 16.24

The price of the two bottles is $16.24

So the price if one bottle will be calculated as follows.

2 bottles=$ 16.24

One bottle= $16.24/2

One bottle= $8.12

The price of one reusable bottle is $8.12

You might be interested in
Which of the following inferences can be made using the dot plots?
finlep [7]
Incorrect porque no sabes cómo hacerlo solo hazlo y ya!!
3 0
3 years ago
Anyone good at maths who can help me? <br> brainiest will be given, THANK YOU!!!
pentagon [3]

Answer:

a) £338.64     b) 21.73kg     c) 334.65m

Step-by-step explanation:

on calculator type:

408x83%

53x41%

345x97%

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression can be simplified as 1/n^18
lukranit [14]
(n^-3)^6=n^-18=1/n^18

the answer is D
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Draw a number line please
Mkey [24]

Answer:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10.... etc

Step-by-step explanation:

What number goes between the numbers that I put.

6 0
2 years ago
A 60$ purse is on sale for 10% give the sell price
Nana76 [90]

Answer:$54

Step-by-step explanation:

60(0.9) = $54

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Elaine needs to save a few more dollars each month. She takes a look at her budget and decides that spending less on groceries w
    6·2 answers
  • HELP ASAP WILL MARK BRAINLIEST<br> IF YOU DONT KNOW DONT ANSWER
    6·1 answer
  • Darnell team scored 40 points at the game Donald score 15% of the teams points how many points the Darnell score
    5·1 answer
  • Can someone please help me with number 17
    13·1 answer
  • A recipe calls for 4 tbsp of baking soda and 1 fl oz which is greater
    5·1 answer
  • Which is the completely factored form of 18x4 – 42x3 + 24x2?
    7·2 answers
  • If a sequence contains only whole numbers, which of these sequences could include the term 27?
    15·2 answers
  • Pls help will give brainleist to first real answer
    7·1 answer
  • A store owner purchases thirty 75-watt light bulbs and 40 fluorescent light bulbs for a total cost of $95. A second purchase, at
    5·1 answer
  • REPOST 100 POINTS+BRAINLIEST 8th grade math- counting principle - 7 short questions
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!