1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jekas [21]
3 years ago
14

Tanya wants to order 50 pizzas for a party. However, the pizza supplier can deliver only 45 pizzas on the given date. How will y

ou describe the relationship between demand and supply of pizzas? A. Demand is equal to supply. B. Demand is greater than supply. C. Demand is less than supply.
Mathematics
1 answer:
olga nikolaevna [1]3 years ago
3 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

The demand is 50 and the supply is 45. Since 50 > 45 the answer is that the demand is greater than the supply.

You might be interested in
Find the slope of the line passing through the points (-6,9) and (-6, -7).
jeyben [28]

Answer:

Slope is Zero 0

Step-by-step explanation:

this is because the line is horizontal and therefore has no slope

6 0
3 years ago
X = 3 and y = 5 y3 - 4x
Anni [7]

Answer:

113

Step-by-step explanation:

( 5 )^{3}  - 4(3) \\   125 - 12 = 113

3 0
1 year ago
Wilson began watering his garden with a watering can that was completely full. The amount of water in the can as Wilson was wate
worty [1.4K]

Answer:

B. The amount of water originally in Wilson's can was 2.5 gallons.

7 0
3 years ago
Which point can be used to find f(3)
Andreas93 [3]

Commonly the horizontal axis represent the x-axis. So, you need the point that means x = 3 (positive 3), so, it is the point A.

3 0
3 years ago
Please help will give brainiest!
guajiro [1.7K]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • EASY SCALE FACTOR<br> SHOW WORK
    13·1 answer
  • What is 16-(-)24+4 and does it equal 44
    14·2 answers
  • After the outbreak of a mysterious disease the average wait time at a hospital increased by 70% before the outbreak the average
    15·1 answer
  • What is 3 ÷ 19?<br><br> Answer Wisely.<br><br> Choose The Right Path.
    6·2 answers
  • Mrs. Walters buys 5 and 1/4 pounds of strawberries for $8.40. What is the unit cost of the strawberries?
    9·2 answers
  • Diane runs 10 miles in 55 minutes, how many minuets does she take per mile?
    12·2 answers
  • The formula V=lwh is used to calculate the volume of a rectangular prism. What is the equation solved for h?
    15·2 answers
  • the table shows the linear relationship between the percentage of construction job remaining and the number of days that have pa
    5·1 answer
  • Someone PLEASE help with this question
    11·1 answer
  • Tell whether the angles are adjacent or vertical. Then find the value of $x$ .
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!