1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vesnalui [34]
3 years ago
5

The answer is b. I didn't see it on here so helping look a picture​

Mathematics
1 answer:
Advocard [28]3 years ago
3 0

Answer:

B: Correct

Step-by-step explanation:

Plz give brainliest

Itz the crown

You might be interested in
NO LINKS OR ANSWERING QUESTIONS YOU DON'T KNOW!!! THIS IS NOT A TEST OR AN ASSESSMENT!! Please help me with these math questions
Art [367]

Answer:

See below

Step-by-step explanation:

3. What are two ways that a vector can be represented?

Considering a vector \vec{v} in some vector space \mathbb R^n we have

\vec{v} = \langle a,b\rangle

This is the component form. I don't like that way. It is probably used in high school, but

\vec{v} =  \begin{pmatrix} a\\ b\\ \end{pmatrix}

is preferable because the inner product on \mathbb R^n is defined to be

$\langle a,b\rangle := \sum_{i = 1}^n a_i b_i$

You can also write it using linear form such as \vec{v} = 2i+2j

4.

For this question, I think you meant

vectors

\vec{u_1} = (-8, 12)

\vec{u_2}  = (13, 15)

Once

\cos(\theta)=\dfrac{\vec{u_1} \cdot\vec{u_2}}{||\vec{u_1}||||\vec{u_2}||}

Considering that the dot product is

\vec{u_1}\cdot \vec{u_2} = (-8)\cdot 13 + 12\cdot 15 = -104+180= 76

and the norm of \vec{u_1} is ||\vec{u_1}|| = \sqrt{(-8)^2 + 12^2} = \sqrt{64 + 144}= \sqrt{208}

and the norm of \vec{u_2} is ||\vec{u_2}|| = \sqrt{13^2 + 15^2} = \sqrt{169 + 225}= \sqrt{394}

Thus,

\cos(\theta)=\dfrac{76}{\sqrt{208} \sqrt{394}} = \dfrac{19}{\sqrt{13}\sqrt{394}}=\dfrac{19}{\sqrt{5122}}

\therefore \theta = \arccos \left(\dfrac{19}{\sqrt{5122}} \right)

3 0
2 years ago
Si un gramo de chocolate vale$38.25¿cuánto costarán 750 gramos?
Anna007 [38]

Answer:

28687.5

Step-by-step explanation:

Un gramo equivale a $38,25, por lo que si tenemos 750 de esos gramos, tendríamos que multiplicarlos para obtener el costo total.

3 0
2 years ago
4 tomatoes cost $3.40 what is the unit rate
IRINA_888 [86]
The unit rat is the cost per 1 unit
cost per 1 tomatoe

3.4/4=1.7/2=0.85/1

unit rate is $0.85 per tomatoe
7 0
3 years ago
Are greater than 0 and located to the right of 0 on a number
jolli1 [7]

Answer:

1. 0

2. true

hope this helps :)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Place on,number line
Alex
A goes between -1 and -1/2
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sally consumed 2.5 gallons of water in one day. How many milliliters are equal to 2.5 gallons, if 1 liter = 1,000 milliliters an
    13·2 answers
  • Determine the slope of a line that contains the points P(-5,-7) and Q(5,-5)
    9·1 answer
  • If the perimeter of triangle ABC is 45, what is the perimeter of triangle CRB?
    10·1 answer
  • The length of EF⎯⎯⎯⎯⎯ is 40 millimeters. What is the length of E′F′⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯ after a dilation with a scale factor of 2/5 ? Enter
    15·1 answer
  • Create a number sentence that results in -14​
    5·1 answer
  • If you know the radius, r, of a circle, what do you multiply r by to get the circle's CIRCUMFERENCE?
    6·2 answers
  • Write in point-slope form an equation of the line that passes through the point (6,−1) with slope −1/3.
    6·2 answers
  • A group of 25 people are going to run a race. The top 8 finishers advance to the finals.
    13·1 answer
  • Is this sequence arithmetic? -2.4,9.8,22,34.2...
    9·1 answer
  • X
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!