16.24 ÷ 1,000 = 0.01624
Good luck! <3
Step-by-step explanation:
The discriminant of the quadratic equation
:

If Δ < 0, then the equation has two complex roots 
If Δ = 0, then the equation has one repeated root ![x=\dfrac{-b}{2a}[/tex If Δ > 0, then the equation has two discint roots [tex]x=\dfrac{-b\pm\sqrt\Delta}{2a}](https://tex.z-dn.net/?f=x%3D%5Cdfrac%7B-b%7D%7B2a%7D%5B%2Ftex%20%3C%2Fp%3E%3Cp%3EIf%20%CE%94%20%3E%200%2C%20then%20the%20equation%20has%20two%20discint%20roots%20%5Btex%5Dx%3D%5Cdfrac%7B-b%5Cpm%5Csqrt%5CDelta%7D%7B2a%7D)




Answer:

Step-by-step explanation:

(simplify)

(Add 3 to both sides)
(simplify)

(Multiply both sides by p)

(Multiply both sides by 2)

(Divide both sides by 7)
Answer:
£5.04
Step-by-step explanation:
Let's first find the unit cost.
£3.60/2.5kg = £1.44/kg
To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.
£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.