Answer:
y-k
x-h
Step-by-step explanation:
Given E &D, F would be at (x, k).
That means E to F would be y-k.
And F to D would be x-h.
I assume you don’t need to find E to D, since that’s just r. (You could use the Distance Formula or Pythagoreans theorem to come up with and equation, but it wouldn‘t be one of those listed.)
It is called a Line. It is a straight path that extends forever
Step-by-step explanation:
$1.80 per pound
The amount she's supposed to buy it is
1.80 × 12.5 = $22.5
She paid $21.25 for the 12.5 pounds, that means she saved
$22.5 - $21.25 = $1.25
the amount she saved per pound is
1.25/12.5 = $0.1 per pound
Multiply by 1 minute/60 seconds
the minutes cancel out and youre left with 0.65 kilograms per second
you then multiply by 1000 grams/1 kilogram
the kilograms cancel out and youre left with 650 grams per second