1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paha777 [63]
3 years ago
7

Solve the equation by completing the square. x^2-7x-4=0. Have to show steps.

Mathematics
1 answer:
Paul [167]3 years ago
4 0
X^2-7x-4=0
(x-7/2)^2-(7/2)^2-4=0
(x-7/2)^2-(7)^2/(2)^2-4=0
(x-7/2)^2-49/4-4=0
(x-7/2)^2+(-49-4*4)/4=0
(x-7/2)^2+(-49-16)/4=0
(x-7/2)^2+(-65)/4=0
(x-7/2)^2-65/4=0
(x-7/2)^2-65/4+65/4=0+65/4
(x-7/2)^2=65/4
sqrt[ (x-7/2)^2 ]=+-sqrt(65/4)
x-7/2=+-sqrt(65)/sqrt(4)
x-7/2=+-sqrt(65)/2
x-7/2+7/2=+-sqrt(65)/2+7/2
x=7/2+-sqrt(65)/2
x=[7+-sqrt(65)]/2
x1=[7-sqrt(65)]/2
x2=[7+sqrt(65)]/2
You might be interested in
PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION
bonufazy [111]

Answer:

y-k

x-h

Step-by-step explanation:

Given E &D, F would be at (x, k).

That means E to F would be y-k.

And F to D would be x-h.

I assume you don’t need to find E to D, since that’s just r. (You could use the Distance Formula or Pythagoreans theorem to come up with and equation, but it wouldn‘t be one of those listed.)

7 0
3 years ago
What underfined geometric term is described a two dimensional set point that has no beginnings or end
yan [13]
It is called a Line. It is a straight path that extends forever
6 0
3 years ago
Juanita wants to buy 12.5 pounds of stones to decorate her garden. The stone normally sells for $1.80 a pound. The salesman offe
anastassius [24]

Step-by-step explanation:

$1.80 per pound

The amount she's supposed to buy it is

1.80 × 12.5 = $22.5

She paid $21.25 for the 12.5 pounds, that means she saved

$22.5 - $21.25 = $1.25

the amount she saved per pound is

1.25/12.5 = $0.1 per pound

5 0
3 years ago
A fruit basket contains only apples and bananas. If there are 8 apples and 13 bananas, what is the ratio of bananas to fruit?
elena55 [62]
Your answer is 13:21
7 0
3 years ago
a salt truck drops 39 kilograms of salt per minute. how many grams of salt does the truck drop per second
PilotLPTM [1.2K]
Multiply by 1 minute/60 seconds

the minutes cancel out and youre left with 0.65 kilograms per second

you then multiply by 1000 grams/1 kilogram

the kilograms cancel out and youre left with 650 grams per second
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Factor and solve the equation
    12·1 answer
  • Use the associative property to find more factors of 12 and 30
    13·1 answer
  • What is he slope and y intercept for the line Y=-4x+2​
    7·1 answer
  • 3-2(x + 1)=2x-7<br> SOLVE AND HOW MANY SOLUTIONS ?
    6·1 answer
  • The expression represents the cost of Janelle’s cell phone bill, where m represents the number of minutes of use. 0.05m + 12 Wha
    10·2 answers
  • If f(x)= -9x+12, then f(20)=__<br><br> What is the answer?
    6·1 answer
  • In order to estimate the mean amount of time computer users spend on the internet each month, how many computer users must be su
    6·1 answer
  • 1. Find the distance between the two numbers on a number line. Write your awnser as a mixed number.
    15·1 answer
  • Plz help I can't figure it out​
    6·1 answer
  • Please can someone answer this for the love of GOD?! Please and I will give you 5 stars or a Thanks?!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!