1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IrinaVladis [17]
3 years ago
12

Elena is feeding her neighbor's dogs each dog gets two thirds cup of dog food and she uses three and one third cups of food how

many dogs does her neighbor have
Mathematics
1 answer:
MrRa [10]3 years ago
5 0

Answer:

Total number of dogs is 5.

Step-by-step explanation:

Cups of food each dog gets=\frac{2}{3}

Here,each dog eats two-third cups of dog food.

Amount of dog food used=\frac{10}{3}

A total of three and one-third cups of food is used up.

Let the number of dogs be x.

To find the number of dogs,divide total dog food used by the amount of dog food eaten by each dog.

Hence,  x  =\frac{\frac{10}{3} }{\frac{2}{3} }

              x  =\frac{10}{2}

               x  =5

You might be interested in
If a 15 foot tree cast a 40 foot shadow, how tall is a tree that cast 64-foot shadow
marissa [1.9K]

Answer:

24 feet

Step-by-step explanation:

Set up a ratio which is 15/x=40/64 and cross multiply to get 960=40x and divide to get 24

4 0
3 years ago
What is half of 32*10^-4
almond37 [142]

i think the answer is 1.6*10^-3

8 0
3 years ago
Help me, please! For 20 pts
emmasim [6.3K]

Answer:

First box ⇒ 3.6 x 10^-1

Second box ⇒ 3.1 x 10^6

Third box ⇒ 5.3 x 10^-6

Fourth box ⇒ 4.2 x 10^-1

Step-by-step explanation:

I used a calculator and solved it :)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Determine whether f(x) = 5x+1/x and g(x)= x/ 5x+1 are inverse functions explain how you know. please explain in steps or worded
Len [333]

Hello from MrBillDoesMath!

Answer:

No


Discussion:

If the functions are inverses, then f(g(x)) = x  for appropriate x. Consider x = 1.

g(1) = 1/ (5(1) + 1) = 1/6

f(g(1)) = f (1/6) =  5(1/6) + 1/ (1/6) = 5/6 + 6 = 6 5/6   <> 1

Conclusion: f(g(1)) <> 1 so the functions are not inverses


Thank you,

MrB

7 0
4 years ago
At a store ,apples cost $5.00 for 2 pounds.what is the ratio of dollars to pounds of apples
Firdavs [7]

Answer:

$2.50 per pound of apple

Step-by-step explanation:

Or if you have to write it as a fraction $2.50/ 1

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What do I do plz help
    14·2 answers
  • The sum of the first 6 terms of a geometric sequence is 7, 812. the common ratio is 5. what is the second term of the sequence?
    6·1 answer
  • The relationship between the base and rate a plumber charges and his hourly fee is modeled by the linear function f (x) = 25x +
    8·1 answer
  • Match the mean, median, mode, and range for the data set below.<br> 19, 18, 16, 6, 8, 18, 14, 14, 13
    5·2 answers
  • SOMEONE PLEASE HELPPPPPP!!!! FOR BRAINLY PELASSEEEEE FASTTTT ONLY WITH C AND D!!!!!!!!!
    15·2 answers
  • Find the area of a parallelogram with a base of 8 and a height 12 ft
    12·2 answers
  • Find the unit rate: $9.60 for 4 pounds. and how whould you solve it
    14·1 answer
  • Al’s Produce Stand sells 6 ears of corn for $1.50. Barbara’s Produce Stand sells 13 ears of corn for $3.12. Write two equations,
    10·1 answer
  • What is an equation in slope-intercept form of the line that passes through (6, 10) and is parallel to the graph of y=1/3x−1?
    11·1 answer
  • Somebody please help me:(
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!