1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
galina1969 [7]
3 years ago
12

Explain howto use friendly percents to find 35% of 80

Mathematics
1 answer:
elena-14-01-66 [18.8K]3 years ago
6 0

Answer:

28

Step-by-step explanation:

35% × 80 =

(35 ÷ 100) × 80 =

(35 × 80) ÷ 100 =

2,800 ÷ 100 =

28

I hope this helps :)

You might be interested in
Whats the solution of 6x+18=12x.
Vadim26 [7]

Answer:

<h2><em><u>x</u></em><em><u> </u></em><em><u>=</u></em><em><u> </u></em><em><u>3</u></em></h2>

Step-by-step explanation:

6x + 18 = 12x

=> 18 = 12x - 6x

=> 18 = 6x

=  > x =  \frac{18}{6}

=> <em><u>x</u></em><em><u> </u></em><em><u>=</u></em><em><u> </u></em><em><u>3</u></em><em><u> </u></em><em><u>(</u></em><em><u>Ans</u></em><em><u>)</u></em>

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help with geometry pls
grin007 [14]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Sara is building a circular garden with a radius of 14 m. She can buy the fencing in
mojhsa [17]

Answer:

she need to buy 9 packs

Step-by-step explanation:

C = 2πr

= 2·3.14·14

= 87.92 m

she need to buy 9 packs

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the choice that translates the following verbal phrase correctly to algebra: (1 point)
77julia77 [94]

Answer:

⟼12(y + 11)

3 0
2 years ago
Please help me I’m so lost
Svetllana [295]

Answer:

759.88 square inches

Step-by-step explanation:

r =  \frac{1}{2}d =  \frac{1}{2} \times 44 = 22 \\    \\ area = \frac{1}{2}  \pi \:  {r}^{2}  \\ area =  \frac{1}{2}  \times 3.14 \times 22 \times 22 \\ area = 759.88 \: square \: inches

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Given the angle 1=2x+35 and the angle 2=3x+7. Find the angle measures
    9·1 answer
  • What is the answer to the equation ?. 6a - b= -5
    14·1 answer
  • Please I only need number 2​
    6·1 answer
  • Ali Yahoo had $24 to spend on se ven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
    9·2 answers
  • During the summer, Matthew and Devin starting their own business movie mowing lawns for people in the lake section. Before start
    5·1 answer
  • Tavon has 5 yards of ribbon he needs 1/6 yards to make 1 bow how many bows can tavon make
    12·1 answer
  • -85 - 34 What is the value of the expression?
    13·1 answer
  • Pat thinks of a number that is greater than 4 and less than 5.He doubles the number
    11·1 answer
  • A plane can fly 300 miles in the same time as it takes a car to go 210 miles. If the car travels 90 mph slower than the plane, f
    10·1 answer
  • What is the difference?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!