The answer is 6x+7x there is no answer without the value of c
Since JN = NK, this means that JK has been split into two equal pieces
This points to the fact that the smaller triangle is half of the larger triangle in terms of side lengths
MN = 14 which means LK is twice as long, so LK = 2*MN = 2*14 = 28
In summary,
LK = 28
So what you need to start with is taking the x from both sides as adding 12 to them. Then, you move the 27 over 4 decimals.
10 lbs of apples will cost $55
This is simple. First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
I hope I helped :)
Answer:
4x
Step-by-step explanation:
You multiply the two numbers together:
Top left, purple tile: 3x(x) = 3x^2
Top right, pink tile: 4(x) = 4x
Bottom left, yellow tile: 3x(2) = 6x
Bottom right, blue tile: 4(2) = 8
Basically u multiply the variable above it and the variable at its left