1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rewona [7]
3 years ago
11

What is the price per pound of salt if 1/4 pound cost $0.50

Mathematics
1 answer:
Natali [406]3 years ago
8 0
$0.50/ (1/4 pound)= $2.00/pound.

The final answer is $2.00 per pound~
You might be interested in
​
pashok25 [27]

Answer:

Let's call:

f = price of 1 cup of dried fruit

a = price of 1 cup of almonds

In order to build the linear system, you need to consider that the total price of a bag is given by the sum of the price of cups times the number of cups in each bag, therefore:

Solve for a in first equation:

a = (6 - 3f) / 4

Then substitute in the second equation:

41/2 f + 6 · (6 - 3f) / 4 = 9

41/2 f + 9 - 9/2 f = 9

16 f = 0

f = 0

Now, substitute this value in the formula found for a:

a = (6 - 3·0) / 4

  = 3/2 = 1.5

Hence, the cups of dried fruit are free and 1 cup of almond costs 1.5$

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Something on sale for $725. The original price was $1299. To the nearest tenth of a percent, what was the rate of discount?
ElenaW [278]

Answer:

44.2%

Step-by-step explanation:

Rate of discount = (difference in prices / original price) x 100

Difference in price = $1299 - $725 = $574

Original price = $1299

($574 / $1299) x 100 = 44.187837%

the tenth is the first number after the decimal place. To convert to the nearest tenth, look at the number after the tenth (the hundredth). If the number is greater or equal to 5, add 1 to the tenth figure. If this is not the case, add zero

the hundredth figure is 8, which is greater than 5. 1 would be added to the tenth figure.

So it becomes 44.2%

4 0
2 years ago
Hello can anyone please help me find the answer to this.
Law Incorporation [45]

Answer:

Step-by-step explanation:

No.  Starting out, Maria walks away from home at a constant speed (which we recognize because the graph is at first a straight line).  Then she stops  for  a little while, turns around and heads for home at the same speed as before (positively sloped graph), level graph, negatively sloped graph).

8 0
3 years ago
The following data set shows the number of children in each household in Cam's neighborhood.
Anni [7]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

The answer is 0. It shows up the most on the list. Also I know the awful Khan Academy brought you here.

8 0
3 years ago
1, -c/2 &lt; -1.5<br> 2. -y/2 &lt; 6<br> 3. -d/3 &gt; -9
irina1246 [14]

Answer:

um ight if your asking me if there are right i guess they are...

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the middle number of 8 and 15
    6·2 answers
  • Person A can paint the neighbors house 2 times as fast as Person B. The year A and B worked together, it took them 2 days. How l
    15·1 answer
  • Acceleration is the change of speed and/or direction of an object. true or false​
    10·2 answers
  • What is the equation, in standard form, of the line that passes through (-3, -5) and has a slope of 2? A -2x+y=1 B -2x+y=-2 C y=
    10·1 answer
  • What is the answer here please. Brainliest to those who answer
    6·1 answer
  • PLEASEEE HELP ME ASAP (WITH EITHER OF THEM)!!!! thank you so so much!!!!! *will give brainliest*
    8·1 answer
  • Given that f(x)=x^2-13 and g(x)=5x+1, find (fg)(-1/5)
    14·1 answer
  • A $550 T.V is discounted by 30%. It is then discounted another 10%
    14·1 answer
  • Help pls ill mark u brainliest :(
    6·2 answers
  • 6. Sofia has 42 candy apples. She has 6 times as many candy apples as Cataleya. How many candy apples does Cataleya have?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!