1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rewona [7]
4 years ago
11

What is the price per pound of salt if 1/4 pound cost $0.50

Mathematics
1 answer:
Natali [406]4 years ago
8 0
$0.50/ (1/4 pound)= $2.00/pound.

The final answer is $2.00 per pound~
You might be interested in
Please help with at least one of these ( I accept 1 answer if you have it; make sure you are 100% positive its correct though!)
S_A_V [24]

Answer:Angles 1 and 3 are vertical angles

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Carlos walked to school on 14 of the 20 school days in February
Kruka [31]
70% all you have to do is divide the 14 by 20
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 9/12 in simplest form
sergiy2304 [10]
3/4…
To simplify a fraction, you have to find a similar factor between the numerator and denominator. In this case, it would be 4.
You would divide both numbers by this common factor and create a new fraction.
So… 9/3=3, and 12/3=4. When combined, the answer becomes 3/4.

7 0
3 years ago
GIVING BRANIEST FOR #5
Flura [38]

Answer:

we need to see the other page or we cant solve it

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
I really need help quick I’ve been working this out for 1 hour already
wolverine [178]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Hope this helps

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the value of x for which r || S.<br> A) 44<br> B) 10<br> C) Can't be determined.<br> D) 14
    7·2 answers
  • Simplify the expression.
    14·1 answer
  • Which is greater 5000 g or 10 lb​
    12·1 answer
  • Solve this question 6×(11+3)
    10·2 answers
  • What is the base of a quantity declining at a rate of 8% per year
    9·1 answer
  • ( 1/2 )2 · ( 1/3 )2=?
    6·1 answer
  • Help :(
    7·1 answer
  • Estimate the product by rounding 9 times 54
    15·1 answer
  • 6. Complete la tabla con el número 4.956: Dígito Valor posicional Notación estándar Notación en potencia De esta forma el número
    10·1 answer
  • Some please help me I’ll give out brainliest please dont answer if you don’t know
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!