1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rewona [7]
3 years ago
11

What is the price per pound of salt if 1/4 pound cost $0.50

Mathematics
1 answer:
Natali [406]3 years ago
8 0
$0.50/ (1/4 pound)= $2.00/pound.

The final answer is $2.00 per pound~
You might be interested in
What is 3 cubed in math
andreev551 [17]

Answer:

"In math, a cube is a number multiplied by itself three times. The cube of 2 is 8 (2 x 2 x 2). It is also a three-dimensional shape where each of the six sides is a square or something shaped like a cube, such as an ice cube or meat cut into cubes)."

Step-by-step explanation:


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marking brainliest <br><br> In your own words, what does freedom mean to you?
antiseptic1488 [7]
Freedom to me means that you have the power to speak and act in the way you want as long as you are not breaking any laws or already in trouble with the law
8 0
2 years ago
Help my plizzz no andestend​
777dan777 [17]

Answer:

1: 2/5, 40%

2: 7/10, 70%

3: 13/20, 65%

4: 21/25, 84%

5: 4/5, 80%

6: 2/10 or 1/5, 20%

8 0
2 years ago
What is the slope of the line that passes through the points (-2,12) and (0,3)
ycow [4]

Answer:

-9/2

Step-by-step explanation:

m=(y2-y1)/(x2-x1)

m=(3-12)/(0-(-2))

m=-9/(0+2)

m=-9/2

4 0
2 years ago
13 + 2v - 8 + 6 &gt; -7 - v please simplify and explain IN ONLY NUMBERS NO WORDS
insens350 [35]

Answer:

v > - 6

Step-by-step explanation:

13 + 2v - 8 + 6 > -7 - v (calculate the sum of difference)

= 11 + 2v>-7-v (move variable to the left-hand side and change its sign and move constant to the right-hand side and change its sign)

= 2v + v > - 7 - 11 (collect like items and calculate the difference)

= 3v>-18 (divide both sides of the inequality by 3)

=v > - 6

*in parentheses is written what to do to get the next number*

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In a survey 8/10 of the students chose saturday and 1/10 chose monday as their favorite day of the week. What fraction shows the
    12·1 answer
  • in simba the temperature was 6°c in the morning on a particular day . What was the temperature during the night if it further dr
    10·1 answer
  • a line with a slope of 3 passes through the point (2,5) write an equation for this line in point-slope form.​
    7·1 answer
  • Midsegment of triangle <br> Find the distance across the lake
    12·2 answers
  • Find two numbers, if their sum is 49 and their difference is 1/2 .
    6·1 answer
  • ANSWER FAST 15 points
    5·2 answers
  • What is EQUATION of<br> the line below?
    11·1 answer
  • A shopper bought a 12-pounds bag of orange for 18.72 what is the unit price per
    5·1 answer
  • 2x + 7 &gt;11<br> I need some help
    11·2 answers
  • WHAT IS 3+3=ANSWER NEEDED
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!