I don’t know i don’t speak spanish
Answer:
20 dollars for 12 pounds.
Step-by-step explanation:
This is a critically important question to know the answer to. It is used almost every day by good shoppers.
The trick is to get everything down to 1 pound.
$2.00
$2.00 per pound. The question is the answer.
$4.25
$4.25 / 2 pounds = $2.13 rounded.
$9.50
$9.50 / 5 = $1.90
$20
$20/12 = $1.67 rounded
Answer:
40 Tickets
80 Tickets
Step-by-step explanation:
To find how many tickets it will take to break even, we use the formula:

Our variables are:
Fixed Cost = $200
Sales Price = $10
Variable Cost = $5
Let's plug in our values into the formula.



So the class needs to sell a total of 40 Tickets to break even.
Since we know that it takes 40 tickets to break even a $200 Fixed cost. To make a profit of $200, we simply multiply the number of tickets sold by 2.
Number of tickets for $200 profit = 40 x 2
Number of tickets for $200 profit = 80 Tickets.
So the class needs to sell 80 Tickets to make a $200 Profit.
Answer:
(-4, 0)
Step-by-step explanation:
(-4, 0)